Co je to cholesterol?
Cholesterol je typ lipidu. Je to voskovitá látka podobná tuku, kterou přirozeně produkují vaše játra. Je nezbytný pro tvorbu buněčných membrán, některých hormonů a vitamínu D.
Cholesterol se ve vodě nerozpouští, takže se nedokáže sám přenášet krví. Právě játra produkuje lipoproteiny, které pomáhají přenosu cholesterolu.
Lipoproteiny jsou částice tvořeny z tuků a bílkovin. Přenášejí cholesterol a triglyceridy (další typ lipidů) prostřednictvím krevního oběhu. Dvě hlavní formy lipoproteinů jsou lipoproteiny s nízkou hustotou (LDL) a lipoproteiny s vysokou hustotou (HDL).
Pokud vaše krev obsahuje příliš mnoho LDL cholesterolu, jde o tzv. vysoký cholesterol. Pokud se vysoký cholesterol neléčí, může vést k mnoha zdravotním problémům včetně srdečního infarktu nebo mozkové příhody.
Vysoká hladina cholesterolu obvykle není doprovázena příznaky, proto je důležité, abyste si pravidelně kontrolovali jeho hladinu.
Lipoproteiny s nízkou hustotou (LDL)
LDL tvoří 60-70% všech krevních lipoproteinů a jsou zodpovědné za přenos částic cholesterolu do celého těla.
Často se označuje jako “špatný” cholesterol, protože je spojován s aterosklerózou nebo hromaděním plaku v tepnách.
Velké množství cholesterolu přenášených v LDL lipoproteinech je spojeno se zvýšeným rizikem vzniku srdečních onemocnění. Čím vyšší je jeho hladina, tím větší je riziko (1, 2).
Existují různé typy LDL, rozdělené zejména podle velikosti. Často se klasifikují jako malé, husté LDL nebo velké LDL.
Studie přišli s výsledky, že lidé, kteří mají převážně malé částice, jsou vystaveni většímu riziku vzniku srdečních onemocnění než ti, kteří mají převážně velké částice (3).
Přesto velikost LDL částic není nejdůležitějším rizikovým faktorem. Je to právě jejich počet. Toto měření se nazývá počet LDL částic nebo LDL-P (hodnota udávající počet LDL částic).
Obecně platí, že čím vyšší je počet LDL částic, tím vyšší je riziko vzniku onemocnění srdce.
Lipoproteiny s vysokou hustotou (HDL)
HDL zachycuje přebytečný cholesterol v celém těle a odvádí ho zpět do jater, které ho buď znovu použijí nebo vyloučí.
Některé důkazy naznačují, že HDL chrání před hromaděním plaku v tepnách (4, 5).
Často se označuje jako “dobrý” cholesterol, protože cholesterol přenášený částicemi HDL je spojen se sníženým rizikem vzniku srdečních onemocnění (6, 7, 8).
Současné pokyny k měření cholesterolu
Vaše tělo potřebuje na správné fungování cholesterol včetně LDL. Pokud je však hladina LDL příliš vysoká, může to zvýšit riziko vážných zdravotních problémů.
V roce 2013 vypracovali kardiologové z organizace American College of Cardiologists (ACC) a vědci z organizace American Heart Association (AHA) nové pokyny pro léčbu vysoké hladiny cholesterolu.
Před touto změnou lékaři řídili hladinu cholesterolu na základě čísel v tabulce hladin cholesterolu v krvi. Lékař by vám změřil hladinu celkového cholesterolu, HDL cholesterolu a LDL cholesterolu. Pak by se rozhodl, zda vám předepíše lék na snížení cholesterolu na základě porovnání vašich hodnot s hodnotami v tabulce.
Podle nových pokynů se doporučují k léčbě kromě hladiny cholesterolu zohledňovat i další rizikové faktory srdečních onemocnění. Mezi tyto rizikové faktory patří cukrovka a odhadované 10leté riziko srdeční příhody, například infarktu nebo mozkové příhody. Takže to, jaká je vaše “normální” hladina cholesterolu, závisí také na tom, zda máte jiné rizikové faktory srdečních onemocnění.
Tyto nové pokyny doporučují, aby vám lékař předepsal léčbu v případě, že nemáte rizikové faktory vzniku srdečního onemocnění, ale vaše hladina LDL je vyšší než 189 mg / dl. Pokud chcete zjistit, jaké jsou vaše osobní doporučení pro cholesterol, poraďte se se svým lékařem.
Tabulka hladin cholesterolu
Po výše uvedených změnách v pokynech pro léčbu vysokého cholesterolu se tabulky cholesterolu již nepovažují za nejlepší způsob, jak lékaři mohou posoudit řízení hladiny cholesterolu u dospělých.
Národní institut pro srdce, plíce a krev (the National Heart, Lung, and Blood Institute) však klasifikuje hladiny cholesterolu (mg / dl) pro průměrné děti a dospívající takto:
Celkový cholesterol | HDL cholesterol | LDL cholesterol | |
Přijatelná | méně než 170 | více než 45 | méně než 110 |
Hraniční | 170-199 | 40-45 | 110-129 |
Vysoká | 200 nebo více | n/a | více než 130 |
Nízká | n/a | méně než 40 | n/a |
Příznaky vysokého cholesterolu
Ve většině případů je vysoký cholesterol “tichý” problém. Obvykle není doprovázen příznaky. Mnozí lidé si ani neuvědomují, že mají vysoký cholesterol, dokud se u nich nevyskytnou závažné komplikace, například srdeční infarkt nebo mozková příhoda.
Proto je důležité pravidelné vyšetření hodnot cholesterolu, pokud máte 20 nebo více let.
Příčiny vysoké hladiny cholesterolu
Konzumace příliš velkého množství potravin s vysokým obsahem cholesterolu, nasycených tuků a transmastných kyselin může zvýšit riziko vzniku vysoké hladiny cholesterolu. K vysoké hladině cholesterolu mohou přispívat i jiné faktory životního stylu. Mezi tyto faktory patří nečinnost a kouření.
Vaše genetické predispozice mohou také ovlivnit pravděpodobnost vzniku vysoké hladiny cholesterolu. Geny se přenášejí z rodičů na děti. Určité geny dávají vašemu tělu pokyny, jak zpracovat cholesterol a tuky. Pokud mají vaši rodiče vysoký cholesterol, je pravděpodobné, že ho budete mít i vy.
Ve vzácných případech je vysoký cholesterol způsoben familiární hypercholesterolémií. Tato genetická porucha brání vašemu tělu odstraňovat LDL. Podle Národního institutu pro výzkum lidského genomu (the National Human Genome Research Institute) má většina dospělých s tímto onemocněním hladinu celkového cholesterolu nad 300 mg / dl a LDL nad 200 mg / dl.
Riziko vzniku vysokého cholesterolu a souvisejících komplikací mohou zvyšovat i jiné zdravotní potíže, například cukrovka a hypotyreóza.
Rizikové faktory vysokého cholesterolu
Zvýšené riziko vyšší hladiny cholesterolu můžete mít, pokud:
- máte nadváhu nebo jste obézní,
- konzumujete nezdravou stravu,
- necvičíte pravidelně,
- kouříte tabákové výrobky,
- máte v rodinné anamnéze vysoký cholesterol,
- máte cukrovku, onemocnění ledvin nebo hypotyreózu.
Komplikace spojené s vysokým cholesterolem
Neléčená vysoká hladina cholesterolu může způsobit, že se v tepnách začne tvořit plak. Časem může tento plak zúžit vaše tepny. Tento stav je znám jako ateroskleróza.
Ateroskleróza je závažný stav. Může omezit průtok krve tepnami. Zvyšuje také riziko vzniku nebezpečných krevních sraženin.
Ateroskleróza může vést k mnoha život ohrožujícím komplikacím, jako jsou:
- mozková mrtvice,
- srdeční infarkt,
- angína (bolest v hrudníku),
- vysoký krevní tlak,
- chronická žilní nedostatečnost,
- chronické onemocnění ledvin.
Jak odhalit vysoký cholesterol
Lékař vám změří hodnoty cholesterolu pomocí jednoduchého krevního testu, známého pod pojmem lipidový panel. Pomocí něj může posoudit hladinu celkového cholesterolu, LDL cholesterolu, HDL cholesterolu a triglyceridů.
K provedení tohoto testu vám lékař nebo jiný zdravotnický pracovník odebere vzorek krve. Tento vzorek pošle do laboratoře k analýze. Když budou k dispozici výsledky testu, sdělí vám, zda jsou vaše hladiny cholesterolu nebo triglyceridů příliš vysoké.
Lékař vás může požádat, abyste nejméně 12 hodin před testem nic nejedli ani nepili.
Jak předcházet vysokému cholesterolu
Genetické rizikové faktory vysoké hladiny cholesterolu nelze kontrolovat. Faktory životního stylu se však dají řídit.
Chcete-li snížit riziko vzniku vysoké hladiny cholesterolu, tak:
- Jezte výživnou stravu s nízkým obsahem cholesterolu a živočišných tuků a s vysokým obsahem vlákniny.
- Vyhněte se nadměrné konzumaci alkoholu.
- Udržujte si zdravou hmotnost.
- Cvičte pravidelně.
- Nekuřte.
Měli byste také dodržovat doporučení svého lékaře na rutinní vyšetření cholesterolu. Pokud vám hrozí riziko vysoké hladiny cholesterolu nebo ischemické choroby srdeční, pravděpodobně vám doporučí, abyste si pravidelně nechali vyšetřit hladinu cholesterolu.
Potraviny, které byste měli konzumovat a kterým byste se měli vyhnout
Cholesterol v potravinách
Samotný cholesterol se nachází pouze v potravinách živočišného původu včetně:
- masa
- mléčných produktů
- mořských plodů
- vaječných žloutků
- másla
- krevet
Potraviny neobsahující cholesterol
Cholesterol se nevyskytuje v:
- ovoci
- zelenině
- obilí
- ořeších
Potraviny obsahující tuky
Mezi potraviny s vysokým obsahem nasycených tuků, které byste měli omezit, patří:
- červené maso a vepřové maso
- pečivo, jako jsou koláče a sušenky
- sýr
- pizza
- zmrzlina
- průmyslově zpracované maso, například klobásy
- smažená jídla
Mezi potraviny obsahující nezdravé transmastné kyseliny, kterým byste se měli vyhýbat, patří:
- smažená jídla
- balené potraviny s označením “hydrogenované oleje” v seznamu složek.
- pečivo, jako jsou koláče, dorty a sušenky
- margarín
- popcorn z mikrovlnné trouby
- cukrová poleva
Mezi potraviny, které obsahují zdravé nenasycené tuky a které byste měli konzumovat, patří:
- olivy, arašídy, řepka, světlice barvířská a slunečnicový olej
- avokáda
- většina druhů ořechů ale zejména vlašský ořech
- většina semen včetně slunečnicových, chia a konopných semen
Doporučené čtení: Zdravé vs. nezdravé tuky: jak se v tom vyznat a rozlišit je
Potraviny s vysokým obsahem cholesterolu, kterým byste se měli vyhýbat
Zatímco některé potraviny bohaté na cholesterol jsou velmi výživné a prospěšné pro vaše zdraví, jiné mohou být škodlivé.
Smažená jídla
Smažená jídla, například smažené maso a sýrové tyčinky, mají vysoký obsah cholesterolu a měli byste se jim vyhýbat, kdykoli je to možné.
Jsou plné kalorií a mohou obsahovat transmastné kyseliny, které zvyšují riziko vzniku srdečních onemocnění a jsou škodlivé pro vaše zdraví v mnoha dalších ohledech (38).
Častá konzumace smažených jídel je navíc spojena se zvýšeným rizikem vzniku srdečních onemocnění, obezity a cukrovky (39, 40).
Fast food
Konzumace jídla z fast foodů je hlavním rizikovým faktorem mnoha chronických onemocnění včetně srdečních chorob, cukrovky a obezity.
Ti, kteří často konzumují fast food, mají vyšší cholesterol, více břišního tuku, vyšší hladinu zánětů a zhoršenou regulaci cukru v krvi (41).
Konzumací menšího množství průmyslově zpracovaných potravin a vařením většího množství jídel doma docílíte nižší tělesnou hmotnost, menší množství tělesného tuku a snížení rizikových faktorů srdečních onemocnění, jako je vysoký LDL cholesterol (42).
Průmyslově zpracované maso
Průmyslově zpracované maso, jako jsou klobásy, slanina a párky v rohlíku, jsou potraviny s vysokým obsahem cholesterolu, které byste měli omezit.
Vysoká konzumace průmyslově zpracovaného masa je spojena se zvýšeným výskytem srdečních onemocnění a některých druhů rakoviny, jako je rakovina tlustého střeva (42).
Velký přehled studií, který zahrnoval více než 614 000 účastníků, zjistil, že každá další 50-gramová porce průmyslově zpracovaného masa denně byla spojena se 42% vyšším rizikem vzniku srdečních onemocnění (43).
Zákusky
Sušenky, koláče, zmrzlina, zákusky a jiné sladkosti jsou nezdravé potraviny s vysokým obsahem cholesterolu, přidaných cukrů, nezdravých tuků a kalorií.
Častá konzumace těchto potravin může mít negativní vliv na celkové zdraví a časem může vést k tloustnutí.
Výzkum spojuje příjem přidaného cukru se vznikem obezity, cukrovky, srdečních chorob, a se zhoršením kognitivních funkcí a vznikem některých druhů rakoviny (43).
Kromě toho tyto potraviny často neobsahují živiny, které vaše tělo potřebuje, aby mohlo fungovat. Mezi ně patří vitamíny, minerály, bílkoviny a zdravé tuky.
Doporučené čtení: Kolik cukru denně byste měli přijmout?
Množství cholesterolu a tuků v potravinách
Zde je několik příkladů potravin a přibližné množství cholesterolu a tuků, které se v nich nacházejí:
Potravina | Množství cholesterolu | Množství nasycených tuků | Množství transmastných kyselin | Množství nenasycených tuků |
1 velké vejce | 186 mg | 1,6 g | 0 g | 2,7 g |
110g 95% libového mletého hovězího masa | 70 mg | 2,5 g | 0,3 g | 2,5 g |
110g 70% libového mletého hovězího masa | 88 mg | 13,3 g | 2,1 g | 16,8 g |
170g kuřecích prsou bez kůže | 124 mg | 1 g | 0,01 g | 1,9 g |
1 polévková lžíce slaného másla | 31 mg | 7,3 g | 0,5 g | 3,4 g |
1 polévková lžíce extra panenského olivového oleje | 0 mg | 2 g | 0 g | 11,5 g |
1 pohár vanilkové zmrzliny | 58 mg | 9 g | N/A | 4,5 g |
1 sklenice nízkotučného jogurtu | 15 mg | 2,5 g | N/A | 1,1 g |
85g nevařená krevet | 137 mg | 0,1 g | 0 g | 0,2 g |
1 avokádo | 0 mg | 4,3 g | 0 g | 23,4 g |
1/2 šálku vlašských ořechů | 0 mg | 3,1 g | 0 g | 28,1 g |
Všechny uvedené hodnoty pocházejí z USDS ‘s National Nutrient Database.
Jak ovlivňuje cholesterol v potravinách hladinu cholesterolu v krvi?
Množství cholesterolu ve stravě a množství cholesterolu v krvi jsou dvě velmi odlišné věci.
Ačkoliv se může zdát logické, že konzumace cholesterolu zvyšuje jeho hladinu v krvi, obvykle to tak nefunguje.
Tělo přísně reguluje množství cholesterolu v krvi tím, že kontroluje jeho produkci.
Když snížíte příjem cholesterolu v potravě, vaše tělo si ho vytvoří více. Když přijímáte větší množství cholesterolu, vaše tělo ho tvoří méně. Z tohoto důvodu mají potraviny s vysokým obsahem cholesterolu v potravinách u většiny lidí velmi malý vliv na hladinu cholesterolu v krvi (9, 10, 11, 12).
U některých lidí však potraviny s vysokým obsahem cholesterolu zvyšují hladinu cholesterolu v krvi. Tito lidé tvoří přibližně 40% populace a často se označují jako “hyper responzívny lidé”. Tato tendence se považuje za genetickou (13, 14).
I když cholesterol v potravinách mírně zvyšuje LDL u těchto osob, nezdá se, že by zvyšoval riziko vzniku srdečních onemocnění (15, 16).
Je to proto, že obecný nárůst LDL částic obvykle odráží nárůst velkých LDL částic, nikoliv malých, hustých LDL, a lidé, kteří mají převážně velké částice LDL, nižší riziko vzniku srdečních onemocnění (3).
U hyper responzívnych lidí dochází i ke zvýšení HDL částic, které kompenzují zvýšení LDL tím, že transportují přebytečný cholesterol zpět do jater, které ho vyloučí z těla (17).
Přestože se u hyper responzívnych lidí při zvýšení cholesterolu v potravinách zvýší hladina cholesterolu, poměr LDL a HDL cholesterolu u těchto osob zůstává stejný a nezdá se, že by se u nich zvýšilo riziko vzniku srdečních onemocnění.
Samozřejmě, ve výživě vždy existují výjimky a u některých lidí může mít konzumace potravin bohatých na cholesterol nepříznivé účinky.
Co zahrnuje poměr cholesterolu
Poměr cholesterolu se vypočítá vydělením celkového cholesterolu číslem HDL. Pokud je například váš celkový cholesterol 180 a HDL 82, váš poměr cholesterolu je 2,2. Podle Americké asociace srdce (the American Heart Association, AHA) byste se měli snažit udržet poměr pod 5, přičemž ideální poměr cholesterolu je 3,5.
Poměr a riziko u mužů
Podle Framinghamská studie srdce (the Framingham Heart Study) představuje poměr cholesterolu 5 průměrné riziko vzniku srdečních onemocnění u mužů. Muži mají dvojnásobné riziko vzniku srdečních onemocnění, pokud je poměr dosáhne 9,6, a při poměru cholesterolu 3,4 mají přibližně poloviční průměrné riziko vzniku srdečních onemocnění.
Poměr a riziko u žen
Jelikož ženy mají často vyšší hladiny dobrého cholesterolu, jejich rizikové kategorie se liší. Podle téže studie poměr 4,4 znamená průměrné riziko vzniku srdečních onemocnění u žen. Riziko onemocnění srdce se u žen zdvojnásobí, pokud je jejich poměr 7, zatímco poměr 3,3 znamená přibližně poloviční průměrné riziko.
Stejná čísla, různý poměr
Dva lidé se stejnou hodnotou celkového cholesterolu mohou mít různé poměry cholesterolu. Tyto poměry poukazují na různé úrovně rizika vzniku srdečních onemocnění. Lékařská škola Harvard Medical School uvádí následující příklad: pokud je váš celkový cholesterol 200 a HDL 60, váš poměr cholesterolu bude 3,3. To je téměř ideální hodnota podle AHA. Pokud je však váš HDL 35 – pod doporučenou hodnotou 40 pro muže a 50 pro ženy – váš poměr cholesterolu by byl 5,7. Tento poměr vás řadí do kategorie vyššího rizika.
Cholesterol v potravinách a onemocnění srdce
Na rozdíl od všeobecného přesvědčení nejsou srdeční choroby vyvolané jen cholesterolem.
Na vzniku onemocnění se podílí mnoho faktorů včetně zánětu, oxidačního stresu, vysokého krevního tlaku a kouření.
Zatímco onemocnění srdce jsou často vyvolány lipoproteiny, které přenášejí cholesterol, samotný cholesterol v potravinách má na ně jen malý nebo žádný vliv.
Vaření potravin bohatých na cholesterol při vysoké teplotě však může způsobit tvorbu oxysterolov (18).
Vědci předpokládají, že vysoké hladiny oxysterolov v krvi mohou přispívat k rozvoji srdečních onemocnění, ale před přijetím jednoznačných závěrů jsou potřeba další důkazy (19).
Vysoce kvalitní výzkum nezjistil žádnou souvislost se srdečními chorobami
Vysoce kvalitní studie prokázaly, že cholesterol v potravinách není spojen se zvýšeným rizikem vzniku srdečních onemocnění (20, 21).
Mnoho výzkumů se zaměřilo právě na vajíčka. Vejce jsou významným zdrojem cholesterolu v potravinách, ale několik studií ukázalo, že jejich konzumace není spojena se zvýšeným rizikem vzniku srdečních onemocnění (22, 23, 24, 25, 26).
Navíc vejce mohou dokonce přispět ke zlepšení lipoproteinových profilů, což může snížit rizika.
Jedna studie porovnávala vliv celých vajec a vaječné náhrady bez žloutku na hladinu cholesterolu.
U lidí, kteří denně snědli tři celá vejce, došlo k většímu nárůstu HDL částic a většímu poklesu LDL částic jako u těch, kteří konzumovali stejné množství vaječné náhrady (27).
Je však důležité poznamenat, že konzumace vajec může představovat riziko pro osoby s cukrovkou, přinejmenším v kontextu běžné západní stravy. Některé studie poukazují na zvýšené riziko vzniku srdečních onemocnění u lidí s cukrovkou, kteří konzumují vejce (28).
Zdravé způsoby jak snížit cholesterol
Vysoká hladina “špatného” LDL cholesterolu může vést k hromadění cholesterolu v cévách, což může zvýšit riziko vzniku srdečních onemocnění (44).
Určité změny životního stylu a stravování mohou snížit hladinu LDL a vytvořit příznivější poměr LDL k HDL.
Toto jsou zdravé, na důkazech založené způsoby snižování hladiny cholesterolu:
- Jezte více vlákniny: Výzkum dokazuje, že konzumace většího množství vlákniny, zejména rozpustné vlákniny, která se nachází v ovoci, fazolích a ovsu, může pomoci snížit hladinu LDL cholesterolu (45).
- Více se hýbejte: zvýšení fyzické aktivity je výborným způsobem, jak snížit hladinu cholesterolu. Zdá se, že vysokointenzívne aerobní cvičení je nejúčinnějším způsobem snižování LDL (46, 40, 41, 42).
- Zhubněte: Snížení nadváhy je jedním z nejlepších způsobů snížení hladiny cholesterolu. Může to snížit LDL a zároveň zvýšit HDL, což je optimální pro zdraví (47). Několik studií přišli s výsledky, že mírné snížení hmotnosti o 5-10% může snížit hladinu cholesterolu a snížit riziko vzniku srdečních onemocnění u lidí s nadváhou (31, 33, 34, 35).
- Omezte nezdravé stravovací návyky: odstranění nezdravých návyků, jako je kouření, může výrazně snížit hladinu LDL. Kouření zvyšuje hladinu LDL cholesterolu a výrazně zvyšuje riziko vzniku rakoviny, srdečních onemocnění a emfyzém (48, 49).
- Zvyšte obsah omega-3 mastných kyselin ve stravě: je prokázáno, že konzumace většího množství potravin bohatých na omega-3, jako je losos uloven ve volné přírodě, nebo užívání doplňků s obsahem omega-3 mastných kyselin, jako jsou tabletky s rybím olejem, snižuje hladinu LDL a zvyšuje hladinu HDL (50).
- Jezte více plodin: výzkum ukazuje, že lidé, kteří konzumují více ovoce a zeleniny, mají nižší hladinu LDL cholesterolu a je u nich menší pravděpodobnost vzniku srdečních onemocnění než u těch, kteří jedí méně (51).
- Mnohé potraviny mohou pomoci snížit hladinu cholesterolu. Patří mezi ně avokádo, luštěniny, ořechy, sójové potraviny, ovoce a zelenina (36, 37, 38, 39).
Existuje mnoho dalších způsobů, jak rychle snížit vysokou hladinu cholesterolu.
Vyzkoušení jen několika z uvedených návrhů může vést k výraznému snížení hladiny cholesterolu a k dalším zdravotním přínosem, jako je například snížení hmotnosti a zlepšení stravovacích návyků.