Kokosový olej je typ tuku, jehož zdraví prospěšné vlastnosti se již delší dobu propagují.
Je známý například tím, že snižuje hladinu LDL cholesterolu a u pacientů s Alzheimerovou chorobou také dokáže zlepšit mozkové funkce. Kromě toho má kokosový olej řadu dalších pozitivních účinků na naší zdraví (1, 2).
Některé studie také svědčí o tom, že tato potravina nám zlepšuje zdraví pokožky.
V naší recenzi u se tedy podíváme na účinky na základě výsledků výzkumů, a pokusíme se najít odpověď na to, zda je kokosový olej opravdu prospěšný pro náš obličej a pleť.
Co je kokosový olej?
Kokosový olej je vysoce nasycený olej, který se tradičně vyrábí lisováním surových kokosů nebo sušené kokosové dužiny (3).
Při skladování v pokojové teplotě má tento olej pevnou konzistenci. Během zahřívání však postupně začíná měknout a po chvíli se může i roztát.
Lidé ho často používají při vaření nebo si ho aplikují přímo na pokožku či vlasy.
Až 65% jeho celkového obsahu tvoří mastné kyseliny se středně dlouhým řetězcem, které řadíme mezi nasycené tuky (4).
Kokosový olej obsahuje tyto mastné kyseliny (4):
- 49% kyseliny laurové,
- 18% kyseliny myristové,
- 8% kyseliny kaprylové,
- 8% kyseliny palmitové,
- 7% kyseliny kaprinové (Dekanová),
- 6% kyseliny olejové,
- 2% kyseliny linolové,
- 2% kyseliny stearové.
I přesto, že až 90% celkového složení tohoto oleje tvoří nasycené tuky, nachází se v něm i malé množství mononenasycených a polonenasýtených mastných kyselin. Polévková lžíce kokosového oleje obsahuje zhruba dvanáct gramů nasycených tuků a jeden gram nenasyceného tuku (5).
Účinky kokosového oleje na obličej a pleť
Je účinný voči škodlivým mikroorganizmom
Mastné kyseliny so stredne dlhým reťazcom nachádzajúce sa v tomto oleji majú antimikrobiálne účinky, vďaka ktorým nás môžu ochrániť pred škodlivými mikroorganizmami.
To je dôležité pre zdravie pokožky, pretože baktérie a plesne nám zapríčiňujú kožné infekcie vrátane akné, celulitídy, folikulitídy či atletickej nohy (6).
Pravidelným nanášaním kokosového oleja na pokožku sa teda dá obmedziť rast týchto mikroorganizmov.
Kokosový olej má tento účinok vďaka tomu, že obsahuje kyselinu laurovú, ktorá je známa tým, že dokáže bojovať proti škodlivým mikroorganizmom. Kyselina laurová tvorí takmer 50 % celkového obsahu mastných kyselín kokosového oleja.
V priebehu štúdie, ktorá skúmala antibakteriálne účinky tridsiatich typov mastných kyselín proti dvadsiatim rôznym kmeňom baktérií, sa zistilo, že kyselina laurová dokáže najúčinnejšie potlačiť rast týchto jednobunkových organizmov (7).
Výsledky ďalšej skúmavkovej štúdie tiež svedčia o tom, že kyselina laurová dokáže zničiť Propionibacterium acne, čo je typ baktérie, ktorý zapríčiňuje vznik zápalových akné (8).
Kokosový olej však okrem kyseliny laurovej obsahuje aj malé množstvo kyseliny kaprínovovej (dekánovej), ktorá sa tiež zaraďuje medzi mastné kyseliny so stredne dlhým reťazcom. V priebehu rôznych experimentov sa ukázalo, že aj táto kyselina má silné antimikrobiálne účinky.
Svedčia o tom napríklad výsledky jednej skúmavkovej štúdie, počas ktorej sa zistilo, že kyseliny laurová a kaprínová sú účinné voči mnohým kmeňom baktérií (9).
Počas ďalšej skúmavkovej štúdie sa navyše ukázalo, že kyselina kaprínová má aj protiplesňové účinky. Z toho vyplýva, že dokáže potlačiť rast niektorých druhov plesní (10).
Kokosový olej nám může snížit zánět
Chronický zánět je hlavní součástí mnoha kožních onemocnění včetně psoriázy, kontaktní dermatitidy a ekzémů (11).
V průběhu různých studií se zjistilo, že kokosový olej má protizánětlivé vlastnosti.
Ukázalo se to například během jednoho experimentu na potkanech, během kterého jim měli vědci panenským kokosovým olejem natírat zanícené uši. Kokosový olej měl na těchto hlodavcech protizánětlivé účinky a kromě toho jim dokázal utišit bolest (12).
Dalším důvodem, proč kokosový olej dokáže zmírňovat zánět je, že zlepšuje antioxidační status.
Antioxidanty stabilizují volné radikály a tím pádem nás zbavují reaktivních atomů, které v našem těle často způsobují zánět (13).
V roce 2013 se uskutečnila pětačtyřicet denní studie na zvířatech, během níž vědci podávali potkanům kokosový, olivový nebo slunečnicový olej. Na konci experimentu se ukázalo, že u hlodavců, kteří konzumovali panenský kokosový olej, se zvýšil antioxidační status, což je do nejvyšší míry ochránilo před vznikem oxidačního stresu (14).
Nezapomínejte však na to, že tyto studie byly ve většině případů zkumavkové nebo probíhaly na zvířatech. Zatím tedy neumíme s jistotu říci, zda se tyto protizánětlivé účinky kokosového oleje projevují i u lidí.
Výsledky těchto experimentů však ukázaly, že konzumací nebo natíráním kokosového oleje na pokožku se nám může potenciálně snížit zánět.
Kokosovým olejem se dá léčit akné
Někteří lidé se domnívají, že kokosový olej ucpává póry. To však zřejmě není pravda, protože výsledky významných studií svědčí o tom, že kokosový olej nám může pomoci zbavit se akné.
Akné je zánětlivé onemocnění a léčí se medikamenty, které působí proti zánětu (15).
Jelikož kokosový olej a kyseliny, které se v něm nacházejí, nám mohou v těle snížit zánět, je pravděpodobné, že se jím bude dát i vyléčit akné.
Příčinou tohoto potenciálního účinku je fakt, že kokosový olej obsahuje mastné kyseliny se středně dlouhým řetězcem, které nám díky svým antibakteriálním vlastnostem mohou pomoci zmírnit akné.
Silné účinky proti akné může mít například kyselina laurová, která tvoří přibližně polovinu celkového obsahu mastných kyselin kokosového oleje. V průběhu zkumavkové studií a experimentů na zvířatech se totiž ukázalo, že kyselina laurová dokáže zničit kmeny bakterií způsobujících toto zánětlivé onemocnění (8, 16).
Tyto studie navíc ukázaly, že kyselina laurová nás může před těmito bakteriemi ochránit lépe než benzoylperoxid (16).
Výsledky různých studií však svědčí o tom, že protizánětlivé a antibakteriální účinky může mít kromě kyseliny laurové i kyselina kaprínová (dekanová).
Během experimentu na zvířatech a zkumavkové studie se v roce 2014 zjistilo, že tyto dvě kyseliny dokáží zmírnit zánět a zničit bakterie, které zapříčiňují akné (17).
Pro dosažení co nejlepšího výsledku si kokosový olej nanášejte přímo na místa výskytu akné.
Kokosový olej dokáže zvlhčit suchou pokožku
V průběhu různých studií se zjistilo, že kokosový olej nám také může pomoci udržovat si hydratovanou pokožku.
Ukázalo se to například během jednoho dvoutýdenního experimentu, kterého se zúčastnili pacienti s mírně až středně suchou pokožkou. Vědci na těchto lidech porovnávali účinky kokosového a minerálního oleje, což je olej vyráběn z ropy, který se často používá k léčbě suché pokožky.
Na konci tohoto experimentu bylo zjištěno, že kokosový olej významně zlepšuje hydrataci pokožky a že jeho hydratační účinky jsou velmi podobné účinkům minerálního oleje (18).
Kokosovým olejem se dá vyléčit i ekzém, což je kožní onemocnění projevující se šupinovitý a svědícími vyrážkami.
Svědčí o tom výsledky studie, které se zúčastnilo 52 dospělých lidí s ekzémem. Vědci je rozdělili na dvě skupiny: první si měla na pokožku nanášet kokosový olej a druhá olivový olej. Kokosový olej první skupině lidí zmírnil suchost pokožky a pomohl jim i zbavit se ekzému (19).
Podobný experiment navíc ukázal, že kokosový olej dokáže ekzém zmírnit až o 68%. Takový účinek na léčbu ekzému nemá ani minerální olej (20).
Díky hydrataci si vaše pokožka dokáže zachovat správnou funkci, která spočívá v ochraně lidského těla před různými bakteriemi. Kromě toho hydratace podporuje hojení jizev a celkové zdraví pokožky (21, 22, 23).
Kokosový olej má potenciální účinky na léčbu ran
V průběhu různých studií se zjistilo, že kokosový olej je nápomocný při hojení ran.
Ukázal to například experiment na potkanech, během kterého jim vědci na rány nanášely panenský kokosový olej.
Výsledky tohoto experimentu ukazují, že u hlodavců dokázal kokosový olej urychlit proces hojení, zlepšit antioxidační status a zvýšit hladinu kolagenu, což je důležitá bílkovina, která podporuje léčbu ran (24).
Další studie na zvířatech ukázala, že kokosový olej má v kombinaci s antibiotiky příznivý účinek na hojení popálenin (25).
Díky svým antimikrobiálním účinkem nás kokosový olej může ochránit i před infekcí, kterou řadíme mezi hlavní rizikové faktory komplikující proces hojení (26).
Jak si kokosový olej nanášet večer na pleť?
Kokosový olej si na obličej nanášejte v takovém množství jako noční krém.
Postup při nanášení kokosového oleje:
- Naberte si polévkovou lžíci kokosového oleje a jemně si ho rozetřete mezi dlaněmi. Po chvíli vám olej roztaje a začne mít hedvábnou a lehkou texturu.
- Natřete si kokosovým olejem obličej a krk. Můžete si jej aplikovat i na hruď nebo na jiné části těla, kde máte suchou pokožku.
- Vezměte si jemnou tkaninu a pomocí ní si z pleti odstraňte neroztopené zbytky oleje. Nedoporučujeme vám na to používat vatové kuličky, protože ty se vám na obličeji mohou přilepit.
- Tenkou vrstvu kokosového oleje nechte na pleti působit celou noc.
- Dávejte si pozor na to, aby se vám kokosový olej nedostal do kontaktu s očima, protože by vám mohl způsobit dočasné rozmazané vidění.
- Kokosový olej se dá používat i na odstranění make-upu, což je výbornou zprávou pro lidi, kteří jsou v časové tísni. V případě, že jste se rozhodli tímto olejem odlíčit tvář, následujte výše uvedené kroky. Po odlíčení si můžete tenkou vrstvu kokosového oleje ještě jednou nanést na obličej namísto nočního krému.
Někteří lidé kokosový olej používají jako náhradu za změkčovací krémy, a jednou týdně nebo příležitostně si ho večer aplikují na pokožku.
Pokud máte mastnou nebo smíšenou pokožku, můžete tento olej zkusit použít i k léčbě suchých skvrn a pupínků v okolí očí.
Kdo by se měl kokosovému oleji vyhýbat?
I přesto, že tento olej podporuje zdraví pokožky, může některým lidem způsobit zbytečné kožní problémy.
Kokosový olej by si například neměli nanášet lidé s mastnou pokožkou, protože u nich může vyvolat uhry nebo ucpat póry.
To, zda je kokosový olej vhodný pro váš typ pokožky, zjistíte nejlépe zavedenými metodou pokusu a omylu.
Na pozoru by se měli mít i lidé s citlivou pokožkou. Tito lidé by si kokosový olej měli nanášet jen v malých množstvích, protože jim může ucpat póry nebo způsobit podráždění kůže. Před prvním použitím se jim také doporučuje vyzkoušet snášenlivost oleje na malé části kůže.
Potěšující zprávou však je, že konzumace kokosového oleje nemá ve většině případů škodlivý vliv na naše zdraví.
Pokud vás tedy trápí mastná nebo citlivá pokožka, a chcete naplno využít příznivé účinky kokosového oleje, zařaďte si ho raději do jídelníčku.
Který typ kokosového oleje je nejlepší?
Kokosový olej se vyrábí suchým nebo mokrým zpracováním.
Během suchého zpracování se kokosový olej vyrábí lisováním sušené kokosové dužiny. Po lisování se olej dezodoruje a bílí.
Výsledkem tohoto výrobního procesu je rafinovaný kokosový olej, který má neutrální vůni a vyšší bod přepálení (27).
Panenský kokosový olej se zas vyrábí metodou mokrého zpracování a získává se ze surové kokosové dužiny. Tento olej má kokosovou vůni a nižší bod přepálení (27).
Rafinovaný kokosový olej je tedy výborný na vaření při vysokých teplotách. Naopak, panenský kokosový olej je zas lepší volbou pro zdraví pokožky.
Na účinky tohoto typu oleje se také zaměřuje většina výzkumů. Výsledky některých studií navíc svědčí o tom, že panenský kokosový olej má v porovnání s rafinovaným olejem více pozitivních účinků na naše zdraví.
Ukázalo se to například během jednoho experimentu na potkanech v roce 2009, které vědci rozdělili do dvou skupin. První skupině se podával panenský kokosový olej a druhé rafinovaný. U hlodavců konzumujících panenský olej se více zlepšil antioxidační status a o něco více se jim také zvýšila schopnost těla odstraňovat škodlivé volné radikály (28).
V průběhu další zkumavkové studie se zas zjistilo, že v panenském kokosovém oleji se nachází více antioxidantů, které dokáží snižovat zánět. Výsledky dané studie svědčí io tom, že tento typ oleje je v porovnání s rafinovaným kokosovým olejem účinnější vůči volným radikálům (27).
Výše uvedené studie tedy ukázaly, že panenský kokosový olej nás může více ochránit před oxidací a má i lepší účinky proti volným radikálům. Tyto nestabilní molekuly jsou známé tím, že nám poškozují buňky, způsobují zánět a zvyšují riziko výskytu některých chorob.
Shrnutí na závěr
Účinky kokosového oleje na naše zdraví jsou již důkladně prozkoumány. Studie, které zkoumaly účinky tohoto oleje na pleť, však ve většině případů byly zkumavkové nebo byly prováděny na zvířatech.
Tyto experimenty však přinesly potěšující výsledky, které spočívaly v tom, že kokosový olej má potenciální účinky na zdraví naší pokožky. Dokáže například zmírňovat zánět a dají se jím i léčit rány. Kromě toho může být tento olej i výborným hydratačním prostředkem.
Kokosový olej navíc obsahuje mastné kyseliny se středně dlouhým řetězcem, které jsou známé svými antimikrobiálními účinky. Dokáží například ochránit pokožku před škodlivými bakteriemi a mohou nám také pomoci zbavit se akné.
V případě, že máte mastnou nebo velmi citlivou pokožku, začněte si kokosový olej nanášet jen v malých množstvích. Před prvním použitím je také důležité, abyste si vyzkoušeli snášenlivost tohoto oleje na malé části kůže. Pokud se obáváte, že kokosový olej nebude pro vaši pokožku vhodný, poraďte se se svým dermatologem.