Zinek je minerál, který ve vašem těle sehrává mnoho životně důležitých úkolů.
Tento článek vám vysvětlí vše podstatné, co potřebujete vědět o zinku, včetně jeho funkcí, účinků, doporučení pro dávkování a možných vedlejších účinků.
Co je to zinek?
Zinek se považuje za esenciální živinu. To znamená, že naše tělo si ho není schopno vyprodukovat nebo uchovávat do zásoby.
A to je důvod, proč bychom se jím měli neustále zásobovat z naší stravy.
Zinek je potřebný pro více procesy ve vašem těle. Patří mezi ně (1):
- exprese genů,
- enzymatická reakce,
- funkce imunitního systému,
- syntéza bílkovin,
- syntéza DNA,
- hojení ran,
- růst a vývoj.
Zinek se přirozeně vyskytuje v různých potravinách rostlinného či živočišného původu.
V některých potravinách se však přirozeně nevyskytuje. Například cereálie, které jíme k snídani, čokoládové tyčinky či mouka na pečení obsahují jen umělé formy zinku.
Chcete-li se o tento minerál obohatit, můžete sáhnout i po různých doplňcích či multinutrientech, které zinek obsahují.
Jelikož zinek je důležitý pro imunitní systém, přidává se i do nosných sprejů, pastilek a do dalších léků na nachlazení.
Úloha zinku ve vašem těle
Zinek je životně důležitý minerál, který vaše tělo využívá různými způsoby.
Je to mikroelement, který se hned po železe nejčastěji vyskytuje ve vašem těle. Nachází se v každé vaší buňce (2).
Zinek potřebuje pro svou činnost více než 300 enzymů, které pomáhají metabolismu, trávení, funkci nervové soustavy a mnoha dalším procesům (3).
Navíc je klíčový pro vývoj a funkci buněk imunitního systému (4).
Tento minerál je také nezbytný pro zdraví pokožky, syntézu DNA a bílkovin (5).
Zinek potřebujeme i pro náš růst a vývoj, protože má důležitou úlohu při růstu buněk a jejich dělení (6).
Je nezbytný i pro chuťový a čichový smysl. Důvodem je, že enzymy, které jsou důležité pro správné vnímání chuti a vůně, jsou závislé na této živině. Nedostatek zinku nám tedy může zapříčinit zhoršení chuti a čichu (7).
Pozitivní účinky na naše zdraví
Výzkumy ukázaly, že zinek má řadu pozitivních účinků na naše zdraví.
Podporuje váš imunitní systém
Zinek vám může pomoci udržet si silný imunitní systém.
Jeho nedostatek však může vést k oslabené imunitní reakci. Důvodem je, že tento minerál je nezbytný pro funkci buněk imunitního systému a jejich signalizaci.
Doplňky zinku podporují specifické buňky imunitního systému a jejich užití může snížit i oxidační stres.
Například výsledky sedmi studii ukázaly, že denní příjem 80-92 mg zinku nám může až o 33 % zkrátit běžnou dobu trvání chřipky(8).
Zinkové doplňky navíc značně snižují riziko výskytu infekci a u starších lidí také zlepšují imunitní reakci (9).
Zinek se v našem těle může chovat i jako antioxidant. Může nám pomoci snížit zánět a ochraňuje nás i před výskytem chronických chorob, jakými jsou například onemocnění srdce, rakovina či cukrovka (11, 12).
Během jedné studie mělo padesát starších lidí v průběhu jednoho roku každý den přijímat 45 mg dávku glukonátu zinečnatého. Zjistilo se, že se jim snížila hladina zánětlivých markerů a také výskyt infekčních onemocnění (13).
Urychluje hojení ran
Zinek se běžně používá v nemocnicích k léčení popálenin, vředů a jiných poškození kůže (10).
Jelikož tento minerál je důležitý pro syntézu kolagenu, funkci imunitního systému a zánětlivou reakci, je nezbytný pro správné léčení.
Zinek se v poměrně vysokém množství vyskytuje i ve vaší pokožce. Nachází se v ní přibližně 5 % celkového obsahu zinku vašeho těla (11).
Zatímco nedostatek zinku může zpomalit hojení ran, léčení tímto minerálem naopak jejich hojení urychluje.
Ukázalo se to například během jedné dvanáctitýdenní studie, které se zúčastnilo šedesát pacientů se syndromem diabetické nohy. U lidí, kteří přijímali každý den 200 mg dávku zinku se ve srovnání se skupinou, která užívala placebo, značně snížila velikost diabetického vředu (12).
Dokáže snížit riziko výskytu nemocí, které jsou spjaty s vysokým věkem
Zinek může značně snížit riziko výskytu nemocí, které nás postihují ve vysokém věku. Patří mezi ně například pneumonie, infekční onemocnění či věkem podmíněná makulární degenerace (VPMD).
Zinek nás také zbavuje oxidačního stresu a tím, že zvyšuje aktivitu T-lymfocytů a NK buněk (které přirozeně likvidují viry), nám zlepšuje i imunitní reakci, což vaše tělo může ochránit před infekčním onemocněním (13).
U starších lidí, kteří přijímali zinek, se zlepšila imunizace proti chřipce, snížilo se jim riziko výskytu pneumonie a zvýšil se i jejich mentální výkon (14, 15, 16).
Jedna studie dále ukázala, že denní příjem 45 mg dávky zinku může u starších lidí téměř o 66 % snížit infikovanost (17).
Během další studie, které se zúčastnilo více než 4 200 lidí se navíc zjistilo, že denním užíváním antioxidačních doplňků (vitamínu E, C, a betakarotenu) a 80 mg dávky zinku se u těchto lidí snížilo riziko výskytu slepoty a pokročilého stadia věkem podmíněné makulární degenerace (VPMD) (18).
Může vám pomoci zbavit se akné
Akné je běžné kožní onemocnění, které trápí odhadem až 9,4 % světové populace (19). Zapříčiňují ho ucpané mazové žlázy, bakterie či zánět (20).
Studie svědčí o tom, že použití mastí nebo pilulky, která obsahuje zinek, nám může snížit zánět, zpomalit šíření bakterie Propionibacterium acnes a potlačit činnost mazových žláz. Z toho plyne, že zinek nám může efektivně pomoci v léčbě akné (21).
Lidé s akné totiž zpravidla mají i sníženou hladinu zinku, a proto užívání doplňku tohoto minerálu jim může pomoci zmírnit příznaky tohoto onemocnění (22).
Snižuje zánět
Zinek snižuje oxidační stres a hladinu zánětlivých proteinů v těle (23).
Oxidační stres často vede k chronickému zánětu, který zapříčiňuje různé chronické nemoci, jako například onemocnění srdce, rakovinu či mentální úpadek (24).
Během jedné studie, které se zúčastnilo čtyřicet starších lidí, se zjistilo, že lidem, kteří přijímali každodenní 45 mg dávku zinku se ve srovnání se skupinou, která užívala placebo, o něco více snížila hladina zánětlivých markerů v krvi(25).
Může nám pomoci zlepšit regulaci hladiny cukru v krvi
Zinek je známý tím, že dokáže regulovat hladinu cukru v krvi a vylučování inzulínu, což je hormon zodpovědný za přepravu cukru z vašeho krevního oběhu do tkání (14).
Některé studie svědčí o tom, že zinek vám může pomoci udržet si stabilní hladinu cukru v krvi a zlepšuje i citlivost vašeho těla na inzulín
Další výsledky studie ukazují, že doplňky zinku dokážou diabetikům zlepšit regulaci krátkodobé a dlouhodobé hladiny cukru v krvi(15).
Během dalších výzkumů se zjistilo, že zinek nám může pomoci snížit inzulinovou rezistenci. Pak by vaše tělo mělo být schopné účinněji využívat inzulín a udržet stabilní hladinu cukru v krvi (16, 17).
Dokáže zlepšit zdraví srdce
Srdeční choroby jsou vážným zdravotním problémem, který je příčinou přibližně 33 % smrtí po celém světě (20).
Některé výzkumy ukazují, že příjem zinku nám může zlepšit některé rizikové faktory, které onemocnění srdce zapříčiňují. Kromě toho, zinek v našem těle dokáže snížit hladiny triglyceridu a cholesterolu v krvi.
Výsledky 24 studii svědčí o tom, že příjem zinkových doplňků nám může pomoci snížit krevní hladiny celkového a “špatného” LDL cholesterolu a triglyceridů. To nás teoreticky může ochránit před výskytem srdečních onemocnění (21).
Jiná studie, které se zúčastnilo čtyřicet mladých žen ukázala, že vyšší příjem zinku může vést ke snížení systolického tlaku (t.j. hodnot “horního” krevního tlaku) (22).
Dalších výzkumů o tom, jaký vliv mají doplňky zinku na náš krevní tlak, však stále není dostatek (22).
Některé studie naznačily i to, že nedostatek zinku v krvi může vést i ke zvýšenému riziku výskytu ischemické choroby srdeční. Výsledky těchto studií však ještě nemají jednoznačné závěry (23).
Zpomaluje makulární degeneraci
Makulární degenerace je časté onemocnění očí, které je po celém světě jedním z hlavních důvodů slepoty (24).
Doplňky zinku se často využívají ke zpomalení průběhu věkem podmíněné makulární degenerace (VPMD), protože zinek nás může ochránit před ztrátou zraku a slepotou.
Během tříměsíční studie, které se zúčastnilo 72 pacientů s VPMD se zjistilo, že denní příjem 50 mg dávky zinkového sulfátu dokáže zpomalit průběh této nemoci (25).
Podobné výsledky přineslo i dalších deset studií, během kterých bylo zjištěno, že příjem zinku dokáže snížit riziko výskytu pokročilého stadia makulární degenerace(26).
Výsledky jiných výzkumů však hovoří o tom, že užívání samotných doplňků zinku nám nemusí zlepšit zrak. Pro dosažení lepšího výsledku se s těmito doplňky doporučují užívat i další léčiva (26).
Zinkem se léčí běžná chřipka
Výsledky studie, které byly publikovány v časopise Open Respiratory Medicine Journal svědčí o tom, že pastilky s obsahem zinku nám mohou až o 40 % zkrátit běžnou dobu trvání chřipky.
Odborníci z neziskové organizace Cochrane zjistili i to, že když v průběhu 24 hodin od počátečních příznaků chřipky užijeme zinek (ať už ve formě pastilek nebo sirupů), může se nám zkrátit trvání a zmírnit vážnost onemocnění.
Gastrointestinální problémy
I malý nedostatek zinku v těle může narušit vstřebávání jídla ve střevech. Toto má za následek řetězovou reakci, během níž vaše tělo ztrácí ne jednu ale více esenciálních živin.
Typickým symptomem nedostatku zinku je průjem, která se projevuje zejména u kojenců a batolat. Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje průjem léčit zinkovými doplňky, které by děti s nedostatkem zinku měli užívat 10 až 14 dní. Zároveň to může preventivně zabránit jejímu opětovnému výskytu [8].
Přijímáte dostatečné množství zinku?
Většina lidí přijímá dostatečné množství zinku z jídel, které konzumují.
Některé skupiny lidí však mohou mít problémy s příjmem dostatečného množství tohoto minerálu. Jde zejména o (29):
- Lidi, kteří absolvovali operaci gastrointestinálního traktu, například bariatrická operace. Do této skupiny patří i ti, kteří mají poruchy trávení zapříčiněny například ulcerózní kolitidou nebo Crohnovou chorobou. Tyto zdravotní problémy mohou zapříčinit zhoršené vstřebávání zinku a podobně i zvýšené vylučování tohoto minerálu močí.
- Vegetariány, protože nejedí maso, které je bohaté na zinek. Nedostatek tohoto minerálu v jejich těle je způsoben i tím, že jedí boby a zrnka, které obsahují sloučeniny zabraňující našemu tělu přijmout veškerý zinek z potravy. Vegetariáni tedy musí přijímat až o 50 % více zinku než se běžně doporučuje.
- Starší kojence, protože mateřské mléko neobsahuje pro kojence, které jsou starší než šest měsíců, dostatečné množství zinku. Starší kojence, které neužívají mléčnou kojeneckou výživu, by měli jíst například rozmixované maso, které tento minerál obsahuje. Dobrou volbou pro kojence může být i mléčná kojenecká výživa, která je zásobí dostatečným množstvím zinku.
- Alkoholiky, protože alkoholické nápoje zhoršují vstřebávání zinku a podobně i zvyšují vylučování tohoto minerálu močí. Mnoho alkoholiků také nekonzumuje pestrou stravu, a proto přijímají nedostatečné množství zinku.
- Lidí, kteří trpí srpkovitou anémií, protože jejich tělo vyžaduje zvýšený příjem zinku.
Mírný nedostatek zinku v našem těle může způsobit průjmy, oslabení imunity, řídnutí vlasů, snížení apetitu, výkyvy nálady, suchou pokožku, problémy s plodností a špatné hojení ran (30).
Doporučená denní dávka zinku
Doporučená denní dávka zinku závisí na věku a pohlaví. Kromě toho by těhotné ženy měly přijmout více zinku než běžně (1, 2):
Věk | Muži | Ženy | Těhotné | Kojení |
0–6 měsíců | 2 mg* | 2 mg* | ||
7–12 měsíců | 3 mg | 3 mg | ||
1–3 roky | 3 mg | 3 mg | ||
4–8 let | 5 mg | 5 mg | ||
9–13 let | 8 mg | 8 mg | ||
14–18 let | 11 mg | 9 mg | 12 mg | 13 mg |
19+ let | 11 mg | 8 mg | 11 mg | 12 mg |
*adekvátní příjem
Maximální horní hranice denní dávky zinku
Zdraví dospělí by neměli přijmout více než 40 mg zinku denně. Tato hranice však neplatí pro lidi, které trápí nedostatkem tohoto minerálu a potřebují tedy užívat doplňky, které je zásobí velkým množstvím zinku.
Když se rozhodnete sáhnout po zinkovým doplňcích, vyberte si jen ty, které vaše tělo dobře vstřebává. Patří mezi ně například citrát zinečnatý nebo glukonát zinečnatý. Určitě si nekupujte oxid zinečnatý, který vaše tělo nedokáže úplně vstřebat(38).
Věk | Muži | Ženy | Těhotné | Kojení |
0–6 měsíců | 4 mg | 4 mg | ||
7–12 měsíců | 5 mg | 5 mg | ||
1–3 roky | 7 mg | 7 mg | ||
4–8 let | 12 mg | 12 mg | ||
9–13 let | 23 mg | 23 mg | ||
14–18 let | 34 mg | 34 mg | 34 mg | 34 mg |
19+ let | 40 mg | 40 mg | 40 mg | 40 mg |
Některé potraviny nás dokonce mohou zásobit větší dávkou zinku, a tím pádem se může stát, že překročíme maximální horní hranici denní dávky tohoto minerálu. Nemusíte se však toho bát, protože zinkem, který se přirozeně vyskytuje v potravinách, se dosud nikdo neotrávil (2).
Otrávit se však můžete zinkem, který se nachází ve výživových doplňcích, jakými jsou například vitamíny. Zdravotní problémy vám může způsobit i náhodné vypití čistících prostředků, které obsahují zinek.
Nežádoucí účinky zinku
Žaludeční nevolnost a zvracení
Žaludeční nevolnost a zvracení jsou častými nežádoucími účinky způsobené otravou zinkem.
Výsledky sedmnácti studii ukázaly, že doplňky zinku nám mohou pomoci překonat běžnou chřipku tím, že sníží dobu trvání tohoto onemocnění. Na druhé straně se však 46 % lidí, kteří se těchto studií zúčastnilo, stěžovalo na žaludeční nevolnosti, které tyto výživové doplňky vyvolaly (3).
Dávka zinkového doplňku, která obsahuje více než 225 mg tohoto minerálu je emetického. To znamená, že v našem těle může rychle vyvolat zvracení. Během jednoho předávkování silné žaludeční nevolnosti a zvracení objevili hned třicet minut po užití 570 mg dávky zinku (4, 5).
Zvracení však může vyvolat i užití menší dávky zinku. Během jedné šestitýdenní studie, které se zúčastnilo 47 zdravých lidí, kteří denní přijímali 150 mg dávku zinku, se více než polovina z nich stěžovala se žaludeční nevolnosti a zvracení (6).
I přesto, že zvracení našemu tělu pomáhá zbavit se toxického množství zinku, může nám způsobit další zdravotní komplikace.
Když tedy víte, že jste snědli příliš velkou dávku zinku okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.
Bolesti žaludku a průjem
S žaludečními nevolnostmi a zvracením se mohou objevit i bolesti žaludku a průjem.
Během 17 studii, které zkoumali vliv doplňků zinku na běžnou chřipku, se přibližně 40 % zúčastněných lidí stěžovalo na břišní bolesti a průjem (3).
Několik lidí si také stěžovalo na dráždivost střev a krvácení do gastrointestinálního traktu.
V průběhu další studie, která zkoumala, zda může zinek vyléčit akné, měli zúčastnění lidé přijímat 220 mg dávku zinkového sulfátu dvakrát za den. U jedné osoby se však během experimentu objevilo krvácení do střev (7).
Více než 20% koncentrát chloridu zinečnatého je také známý tím, že výrazně poškozuje gastrointestinální trakt (8, 9).
Chlorid zinečnatý se nepřidává do výživových doplňků, ale otrávit se jím můžeme náhodným vypitím čisticích prostředků. Tento chlorid obsahují lepidla, těsnící hmoty, pájecí tavidla, chemické čisticí prostředky a přípravky na ochranu dřeva.
Symptomy podobné chřipce
Když přijmete větší dávku zinku, jak je doporučeno, mohou se u vás objevit příznaky, které jsou podobné chřipce, například horečka, zimnice, kašel, bolest hlavy či únava(10).
Tyto symptomy se projevují i při jiných zdravotních potížích, jako například při otravě jinými minerály, a proto diagnostikování otravy zinkem může být problematické.
Doktor se vás může zeptat na vaši osobní anamnézu a také na to, co jste v poslední době jedli. Možná budete muset podstoupit i krevní testy, na jejichž základě se lékař dozví, zda jste se otrávili minerály.
Takže pokud užíváte doplňky stravy, oznamte to i svému lékaři.
Snižuje hladinu “dobrého” HDL cholesterolu v krvi
“Dobrý” HDL cholesterol odstraňuje cholesterol z vašich buněk a tím snižuje riziko výskytu srdečních chorob. Zajišťuje i to, aby se vaše tepny neucpávali.
Doktoři doporučují, aby u dospělých byla hladina HDL cholesterolu v krvi vyšší než 1,034 mmol/l. Nízká hladina tohoto cholesterolu představuje zvýšené riziko výskytu srdečních chorob.
Výsledky studie, které zkoumaly vliv zinku na cholesterol, ukázaly, že denní příjem více než 50 mg dávky zinku, vám může snížit hladinu “dobrého” HDL cholesterolu v krvi. Zjistilo se také, že zinek nemá žádný vliv na “špatný” LDL cholesterol (11, 12, 13).
Dalším zjištěním bylo také to, že denní příjem 30 mg dávky zinku (což je méně než maximální horní hranice denní dávky) během dvou týdnů, nemá žádný vliv na HDL cholesterol (11).
Změny chutí
Zinek je důležitý pro váš chuťový smysl. Jeho nedostatek v těle může vyvolat hypogeuzie, což znamená, že se vám sníží vnímání chuťových podnětů (1).
Zajímavostí je, že změny chutě vám může způsobit i to, že užijete více zinku než se doporučuje. Přebytek zinku v těle může mít za následek nepříjemnou nebo kovovou chuť ve vašich ústech.
Tento symptom se objevil i během studie, která zkoumala vliv zinkových pastilek (proti kašli) a tekutých doplňků na léčení běžné chřipky.
Výsledky některých studií tedy svědčí o tom, že tento minerál opravdu dokáže chřipku vyléčit. No měli bychom si však dát pozor na to, abychom nepřesáhly maximální horní hranici denní dávky (t.j. 40 mg) zinku, protože to může mít za následek další zdravotní potíže (3).
Například během jedné týdenní studie, během níž měli zúčastnění lidé každé dvě hodiny během dne užívat 25 mg rozpustné zinkové tablety, se 14 % z nich stěžovalo na poruchy vnímání chutí (14).
V průběhu další studie, během které měli lidé užívat tekuté zinkové doplňky, se 53 % zúčastněných stěžovalo se kovovou chuť v ústech. Není však známo, jak přesně tyto symptomy trvaly (15).
Mějte proto na vědomí, že během užívání zinkových pastilek nebo tekutých doplňků, se tyto symptomy u vás mohou objevit i přesto, že tyto léky vám předepsal lékař(16).
Nedostatek mědi
Vaše tenké střevo nemůže najednou vstřebávat i zinek i měď.
Překročení maximální horní hranice denní dávky zinku může mít za následek zhoršenou schopnost těla vstřebávat měď. To může v budoucnu způsobit nedostatek mědi ve vašem těle (2).
Podobně jako zinek, i měď je pro naše tělo nezbytný minerál. Pomáhá vstřebávat železo a zlepšuje i náš metabolismus. Je nutná i při vytváření červených a bílých krvinek (17).
Červené krvinky jsou pro vás důležité tím, že přepravuje kyslík celým vaším tělem, zatímco bílé jsou nezbytné pro funkci imunitního systému.
Zinkem zapříčiněný nedostatek mědi v našem těle může vést k některým krevním onemocněním. Patří mezi ně například (17, 18, 19):
- Železodeficitní anémie: Je to chorobný stav, kdy kvůli nedostatku železa se vám nevytvoří dostatečné množství zdravých červených krvinek.
- Sideroblastická anémie. Je to nedostatek zdravých červených krvinek, který je zapříčiněn neschopností vašeho těla správně metabolizovat železo.
- Neutropenie: Krevní onemocnění, které je spojeno s tím, že v těle se naruší proces vytváření bílých krvinek. Ve vašem těle se tedy nevytvoří dostatečné množství těchto krvinek.
Když tedy trpíte nedostatkem mědi, neužívejte doplňky tohoto minerálu s doplňky zinku.
Časté infekce
I přesto, že příjem zinku je důležitý pro funkci imunitního systému, přebytek tohoto minerálu v našem těle může způsobit zhoršení imunitní reakce (17).
Tento zdravotní problém je většinou spojen s anemiemi nebo neutropenií, ale často se objevuje i tehdy, když netrpíme krevními onemocněními, které způsobuje zvýšený příjem zinku.
Zkumavkové testy ukázaly, že přebytek zinku v našem těle může způsobit zhoršení funkce T-lymfocytů, což jsou bílé krvinky, důležité pro imunitní reakci. Dokáží na sebe navázat a následně i zničit škodlivé patogeny (17, 20, 21).
To, že přebytek zinku dokáže zhoršit funkci T-lymfocytů, potvrzují i experimenty provedené na lidech. Jejich výsledky však nejsou jednoznačné.
Během menší šestitýdenní studie, které se zúčastnilo jedenáct zdravých mužů se zjistilo, že příjem 150 mg dávky zinku dvakrát do dne a má negativní vliv na imunitní reakci (22).
Jiné výsledky však přinesl měsíční experiment, kterého se zúčastnili starší lidé, kteří měli třikrát do dne přijímat 110 mg dávku zinku. Zatímco některým z nich se imunitní reakce zhoršila, jiným se naopak zlepšila (23).
Potraviny, které obsahují zinek
Zinek obsahuje množství potravin živočišného a rostlinného původu. Pro většinu lidí by tedy neměl být problém přijmout dostatečné množství tohoto minerálu.
Největší množství zinku obsahují tyto potraviny (32):
- Měkkýši: Ústřice, kraby, slávky jedlé, humry a mušle
- Maso: Hovězí, vepřové, jehněčí a bizoní maso
- Drůbež: Krůtí a kuřecí maso
- Ryby: Platýs, sardinky, losos a mořský jazyk (solea obecná)
- Luštěniny: Cizrna, čočka, černá fazole, fazole kidney a podobně
- Ořechy a semínka: Dýňová semínka, kešu, konopné semínka a podobně
- Mléčné produkty: Mléko, jogurt a sýr
- Vejce
- Celozrnné obilniny: Oves, quinoa (merlík chilský), hnědá rýže a podobně
- Některá zelenina: Houby, kapusta, hrách, asparágus a řepní listy
Vaše tělo nejsnáze vstřebává zinek, který se nachází v potravinách živočišného původu, jakými jsou například maso či měkkýši.
Naopak, zinek, který obsahují potraviny rostlinného původu, jakými jsou například luštěniny či celozrnné obiloviny, se v našem těle vstřebává méně efektivně. Důvodem je, že v těchto potravinách se nacházejí rostlinné sloučeniny, které zpomalují proces vstřebávání (33).
Zatímco ve více potravinách se zinek přirozeně vyskytuje, jsou i potraviny, které obsahují jen umělé formy tohoto minerálu. Zinek se přirozeně nevyskytuje například v instantních snídaňových cereáliích, čokoládových tyčinkách či v mouce na pečení (34).