Probiotika jsou živé mikroorganismy, které jsou užitečné pro naše zdraví (1).
Tyto mikroorganismy najdeme v kvašených potravinách nebo v některých výživových doplňcích.
V průběhu několika studií bylo zjištěno, že probiotika nám dokážou zlepšovat funkci imunitního systému a jsou prospěšné i pro zdraví srdce a trávicího traktu. Kromě toho mají i řadu dalších pozitivních účinků na naše zdraví (2, 3, 4, 5, 6, 7).
Výsledky dalších experimentů zas svědčí o tom, že probiotika nám mohou pomoci zhubnout a zbavit se břišního tuku.
Jak to je s probiotiky a hubnutím se blíže podíváme v tomto článku.
Střevní bakterie mohou mít vliv na regulaci tělesné hmotnosti
Uvnitř naší trávicí soustavy se nacházejí stovky mikroorganismů.
Většinu z nich tvoří bakterie, jejichž úkolem je produkovat vitamin K, některé druhy vitamínu B a mnohé jiné důležité živiny.
Kromě toho jsou nápomocné při rozkládání vlákniny, kterou naše tělo nedokáže strávit. Tyto bakterie ji tedy přeměňují na prospěšné mastné kyseliny s krátkým řetězcem, například butyrát (8).
Mezi hlavní kmeny prospěšných střevních bakterií patří bakterie Bacteroidetes a Firmicutes. Od rovnováhy těchto dvou kmenů pravděpodobně závisí i naše tělesná hmotnost (9, 10).
Svědčí o tom například studie provedené na lidech a zvířatech, během kterých se ukázalo, že lidé s běžnou váhou mají jiné složení střevních bakterií jako ti, kteří trpí nadváhou nebo obezitou (11, 12, 13, 14).
U většiny obézních se v průběhu těchto studií zjistilo, že oproti lidem s běžnou váhou mají ve svém trávicím traktu více bakterií kmene Firmicutes a méně bakterií Bacteroidetes.
Během dalších experimentů se však spojitost mezi obezitou a poměrem bakterií Firmicutes a Bacteroidetes neprokázala (15).
Obézní lidé ve srovnání se štíhlými také zvyknou mít méně rozmanité střevní bakterie. U skupiny obézních s méně rozmanitými střevními bakteriemi se navíc ukázalo, že mají vyšší riziko nárůstu tělesné hmotnosti než ti obézní lidé, které střevní bakterie jsou o něco různorodější (11, 16).
Během experimentů na zvířatech se zas zjistilo, že když se do trávicí soustavy hubených myší transplantují střevní bakterie obézních myší, začnou tyto hlodavce trpět obezitou (17).
Jak probiotika působí na naši tělesnou hmotnost?
Vědci stále nevědí s určitostí říci, jaký vliv mají probiotika na naši tělesnou hmotnost a břišní tuk.
Výsledky některých studií svědčí o tom, že tyto živé mikroorganismy mohou díky produkci mastných kyselin s krátkým řetězcem (například acetátu, propionátu a butyrátu) ovlivnit apetit a spotřebu energie (12, 13).
Další odborníci se zas domnívají, že některé druhy probiotik nám dokážou omezit vstřebávání tuků a tím pádem i podporují jejich vylučování prostřednictvím stolice (18).
Tyto živé mikroorganismy nám tedy i snižují množství přijatých kalorií.
Výše uvedený účinek zvyknou mít například bakterie, které jsou součástí kmene Lactobacillus (18).
Probiotika také dokáží bojovat proti obezitě těmito způsoby:
- Podporují vylučování hormonů regulujících apetit: Tyto živé mikroorganismy mohou našemu organismu pomoci uvolňovat hormony, které jsou známé tím, že nám regulují chuť k jídlu. Mezi takové hormony patří například glukagonu podobný peptid 1 (GLP-1) a peptid YY (PYY). V důsledku toho můžeme spálit více kalorií a tuku (19, 20).
- Zvyšují hladiny bílkovin, které nám regulují tuky: Probiotika dokáží zvyšovat hladinu angiopoetínu podobných proteinů 4 (ANGPTL4), díky čemuž se nám může ukládat menší množství tělesného tuku (20, 21, 22).
V průběhu několika studií se také ukázalo, že spouštěčem obezity bývá i zánět. Probiotika nám tedy díky zlepšení zdraví střevní sliznice dokáží potlačovat i systémový zánět a tím pádem nás i ochraňují před výskytem obezity a mnoha jiných chorob (23, 24, 25, 26, 27).
Pro pochopení těchto mechanismů je však třeba provést ještě více studií.
Probiotika nám mohou pomoci zhubnout a zbavit se břišního tuku.
Výsledky nedávných experimentů provedených na lidech s obezitou nebo nadváhou naznačují, že tyto živé mikroorganismy mají pozitivní vliv na hubnutí a snižují nám i procento tělesného tuku (28).
Hlavním zjištěním těchto studií bylo tedy to, že některé druhy bakteriálních kultur Lactobacillus nám mohou pomoci zhubnout a zbavují nás i břišního tuku.
Během šestitýdenní studie se například ukázalo, že díky konzumaci jogurtů s obsahem bakterií Lactobacillus fermentum nebo Lactobacillus amylovorus se nám může množství tělesného tuku snížit o 3 až 4 procenta (29).
Během dalšího tříměsíčního experimentu, kterého se zúčastnilo 125 lidí s nadváhou, se vědci pokoušeli zjistit, jaké mají výživové doplňky s aktivní látkou Lactobacillus rhamnosus účinek na hubnutí a udržení hmotnosti (30).
Na jeho konci se zjistilo, že ženám konzumujícím probiotika, se podařilo ve srovnání se skupinou, jíž bylo podáváno placebo, ztratit až o 50% více tělesné hmotnosti. Tímto ženám se navíc dařilo hubnout i tehdy, když se experiment dostal do fáze na udržování jejich hmotnosti.
Do další podobné studie se přihlásilo 114 obézních lidí. Vědci si je rozdělili na dvě skupiny: první měla v průběhu dvanácti týdnů přijímat probiotika Lactobacillus sakei, zatímco té druhé se podávalo placebo. Skupině konzumující probiotika se během této studie podařilo dosáhnout významného snížení tukové hmoty a obvodu pasu (31).
Lactobacillus gasseri
Lactobacillus gasseri má ze všech dosud zkoumaných probiotických bakterií nejpříznivější účinky na hubnutí. V průběhu pokusů na hlodavcích se navíc ukázalo, že tyto probiotika jsou účinné v boji proti obezitě (32, 33, 34, 35, 36).
Slibné výsledky přinesly i studie provedené na dospělých osobách (18, 37, 38, 39).
Do jednoho takového experimentu se přihlásilo 210 lidí, které trápilo velké množství břišního tuku. Po dvanácti týdnech konzumace probiotik Lactobacillus gasseri se ukázalo, že se jim snížila tělesná hmotnost, index BMI, množství tuku kolem orgánů a zmenšily se jim i obvody pasu a boků.
Kromě toho jim ubylo až 8,5% břišního tuku. Každému ze zúčastněných se však do jednoho měsíce od ukončení studie množství břišního tuku opětovně zvýšilo (38).
Další bakteriální kultury
Výzkumem se dokázalo, že i jiné probiotické kultury mohou mít pozitivní vliv na hubnutí a snížení množství břišního tuku.
Jedné takové osmitýdenní studie se zúčastnili ženy s nadváhou nebo obezitou, které se následně rozdělili do dvou skupin: první měla kromě upravené stravy konzumovat i probiotika s obsahem bakteriálních kultur Lactobacillus a Bifidobacterium, zatímco ta druhá užívala placebo.
U žen konzumujících probiotika se na konci studie ukázalo, že se jim podařilo zbavit většího množství břišního tuku (40).
Do podobného tříměsíčního experimentu se přihlásilo 135 lidí, které trápil přebytek tuku v oblasti břicha. Skupině konzumující probiotika Bifidobacterium animalis subsp. lactis se ve srovnání s lidmi užívajícími placebo značně snížily hodnoty indexu tělesné hmotnosti (BMI) a obvod pasu. Kromě toho u nich vědci zaznamenali větší úbytek břišního tuku.
Výše uvedené účinky probiotik se však výrazněji projevovaly u žen než u mužů (41).
Některé probiotika mohou bránit tloustnutí
Hubnutí nemusí být jediným způsobem boje proti obezitě. Mnohem účinnější totiž může být prevence před nechtěným přírůstkem tělesné hmotnosti, která nás zároveň ochrání před výskytem tohoto onemocnění.
O tom, že probiotika dokáží zabránit tloustnutí, svědčí například výsledky čtyřtýdenní studie. Během ní měli lidé konzumovat stravu, která až o 1000 kcal převyšovala jejich denní kalorické potřeby. Jedné skupině zúčastněných se však kromě ní podával i probiotický přípravek VSL # 3. Na konci experimentu se ukázalo, že daná skupina přibrala méně kilogramů a přibylo jí i menší procento tělesného tuku (42).
Nepotešujúcou zprávou však bylo, že se jim nezlepšila citlivost buněk na inzulín a nenastaly u nich ani žádné značné změny metabolismu.
Tato studie tedy naznačuje, že některé probiotické kultury nás mohou ochránit před nárůstem tělesné hmotnosti i tehdy, když přijímáme vysokokalorické stravu. Na vyvození jasných závěrů je však třeba provést ještě více experimentů.
Některé probiotické kultury nám dokážou zvýšit riziko přibírání a obezity
Vědcům se v průběhu různých studií podařilo zjistit, že ne všechny probiotika nám mohou pomoci zhubnout.
Konzumace některých probiotických kultur může totiž podle jejich slov vést k nárůstu tělesné hmotnosti.
Z nedávného experimentu také vyplývá, že účinky probiotik na hmotnost závisí na konkrétním druhu jejich bakteriálních kultur. Typickým příkladem jsou probiotika Lactobacillus gasseri. Jeden druh těchto bakteriálních kultur nám přírůstek hmotnosti může snižovat, zatímco jiný naopak zvyšovat (43).
Má smysl užívat probiotika při hubnutí?
Probiotika nepochybně ovlivňují hmotnost. To však automaticky neznamená, že jejich užíváním zázračně zhubnete.
Tyto účinky mají jen některé kultury a jiné ne. Specifické se většinou ani neprodávají, protože doplňky obsahují celou řadu různých probiotických kultur a tu vaši ani nemusí.
Je také důležité si uvědomit, že hubnutí samotné není spuštěno probiotiky. Hubnutí spouští pouze kalorický deficit a ty správné probiotické kultury ho dokáží o něco zvětšit.
Jiná mikroflóra obézním lidem nebrání v hubnutí v kalorickém deficitu jen to není při každém člověku tak rychlé, jako kdyby ji měli v pořádku.
Do nepořádku si ji dali nezdravými jídly, které jsou navíc velmi kalorické, takže dlouhodobě byly v kalorickém nadbytku, a přibírat museli i když měli mikroflóru ještě v pořádku.
Navíc, pokud nejste obézní, ale jen máte pár kilo navíc, vaše střevní mikroflóra na tom nebude tak špatně jako u obézních lidí.
Existuje také výzkum, podle kterého méně kalorická strava zlepšuje střevní mikroflóru a poměr jednotlivých mikrobů tak, že to napomáhá hubnutí. A není jediným.
Když se podíváme ještě na jednu studii, která potvrdila, že při užívání probiotik se hublo o něco rychleji, než když se neužívají, nic to nemění na faktu, že na kalorickém deficitu záleží. Obě skupiny v něm totiž byly a byl to právě on jako primární spouštěč hubnutí.