Konjakové těstoviny jsou jedinečné jídlo, které je nízkosacharidové a nízkokalorické. Jejich obsah je tak malý, že je přímo ve vašem kalorickém příjmu zcela zanedbatelný.
Stali se proto oblíbeným pokrmem do diet. Opravdu však fungují a vyplatí se vyzkoušet? Vede jejich konzumace k automatickému hubnutí? A kolik se jich může sníst, aby to bylo zdravé.
Tento článek vám vysvětlí vše, co potřebujete vědět o konjakových těstovinách. Vše ověřené na objektivních faktech a vědeckých zjištěních, abyste uměli správně rozhodnout.
Pojďme na to.
Z čeho jsou vyrobeny nízkosacharidové konjakové těstoviny
Konjak, také známý jako glukomannan či bylina sloní chléb, roste v některých částech Asie a její kořen se používá pro výrobu rozpustné vlákniny.
Konjak se také používá jako náhrada želatiny, na zahuštění potravin, ale také v tradiční čínské medicíně. V západním světě je konjak nejlépe známý jako doplněk výživy na hubnutí a regulování cholesterolu.
Lze jej charakterizovat jako přírodní vlákninu, která je rozpustná ve vodě. Má jedinečnou schopnost absorbovat vodu a je jednou z nejznámějších viskózních vláknin. Zajímavostí je, že pokud přidáte malé množství glukomannanu do sklenice s vodou, celý obsah se přemění na gel. Vzhledem k této skutečnosti se předpokládá, že právě tyto nevšední vlastnosti zprostředkovávají jeho účinky na hubnutí.
Opravdu to funguje?
Některé vlákniny vám mohou pomoci zhubnout, protože snižují chuť k jídlu. Některé studie ukazují, že zvýšení příjmu vlákniny může vést ke ztrátě hmotnosti, protože snižuje příjem kalorií.
Vláknina může ve střevě vsáknout vodu, čímž zpomalí vstřebávání živin a zvýší pocit plnosti.
Tento proces však závisí na typu vlákniny. Některé nemají na hmotnost žádný vliv, zatímco jiné rozpustné typy mohou mít výrazný vliv. Dobrým příkladem efektivního vlákninového doplňku pro snížení hmotnosti je právě konjak, který do sebe dokáže nasáknout až 50 násobně množství vody, čímž hravě vyvolá pocit nasycení.
Podobný efekt mají i nízkokalorické těstoviny, protože jsou vyrobeny z konjaku.
Několik významných studií zkoumalo účinky glukomannanu na hubnutí. V největší z nich bylo náhodně vybraných 176 zdravých lidí (ale s nadváhou), aby podstoupili dietu spočívající v omezeném příjmu kalorií za pomoci glukomannanu nebo placeba. Testovány byly tři různé glukomanánové doplňky s různým dávkováním, přičemž některé obsahovaly i jiné typy vlákniny.
Na základě 5-týdenního výzkumu bylo možné konstatovat, že úbytek hmotnosti byl výrazně vyšší u těch, jejichž dieta sestávala i z glukomanánových doplňků. S těmito výsledky souhlasí také několik dalších výzkumů. V souvislosti s nimi je možné prohlásit, že glukomannan používán před jídlem způsobil mírný úbytek tělesné hmotnosti u lidí trpících nadváhou nebo obezitou.
Jak pomáhá konjak při hubnutí
Jak jsme již zmínili v předešlých řádcích, konjak je ve vodě rozpustná vláknina. Od většiny ostatních typů rozpustných vláknin se liší tím, že je mimořádně viskózní, což z něj činí obzvláště účinného pomocníka na hubnutí. Na základě uznávaných výzkumů se vynořují domněnky, že podporuje hubnutí několika způsoby.
- Obsahuje málo kalorií, čímž snižuje pravděpodobnost, že přijmete více kalorií než spálíte.
- Zabírá místo v žaludku a podporuje pocit sytosti, čímž se přirozeně snižuje pocit hladu a následující příjem potravy.
- Zpožďuje vyprazdňování žaludku, což přispívá ke zvýšenému pocitu sytosti.
Navíc konjak živí přátelské bakterie ve střevech, které jej přeměňují na mastné kyseliny s krátkým řetězcem, například butyrát. Vzhledem k několika výzkumům provedených na zvířatech se dospělo k závěru, že právě butyrát ochraňuje tělo před nabíráním tuku. Nicméně, vyživování přátelských střevních bakterií může mít i další výhody. Několik studií totiž prokázalo korelaci mezi diskutovanými bakteriemi a tělesnou hmotností.
Nebude to fungovat pokud…
Ano, konjakové těstoviny umí být nápomocné. Jsou nízkokalorické, takže žádné zbytečné kalorie nehrozí. Znamenají však automatické hubnutí?
Ne.
Za hubnutím vždy třeba hledat dvě slova: kalorický deficit.
To znamená, že pokud přijmete méně kalorií než spálíte, budete hubnout, ať sníte cokoliv.
Dejte si každý den pouze jednu čokoládu během 7 dní a garantuji vám, že budete po 7 dnech vážit méně. Je fyziologicky nemožné, že nezhubnete, pokud omezíte jídlo. Že by to bylo nezdravé o tom poté, jen jsem chtěl ilustrovat, že kalorie jsou hlavním spouštěčem hubnutí a přibírání. Nic více, nic méně. Žádné tajemství za tím není.
No platí to i naopak. Můžete se přejíst zdravými potravinami a i tak přiberete. Kalorie zkrátka nepustí.
Konjakové těstoviny v tomto všem hrají hlavně tu roli, že neobsahují kalorie, a tak pro vás bude jednodušší během dne zůstat v kalorickém deficitu. Samy o sobě ale nespouštějí spalování tuku. Opět se budu opakovat, spalování tuku a menší číslo na váze dělá kalorický deficit.
Proč se vyplatí vyzkoušet konjakové těstoviny
Omezení kalorií je úplný základ při hubnutí, bez kterého se nikam nepohnete. Avšak ne každý si umí od prvního momentu automaticky sestavit jídelníček na hubnutí a vybrat potraviny, které vás co nejvíce zasytí a zároveň vás udrží v kalorickém deficitu.
Právě v tomto jsou nápomocné nízkokalorické těstoviny s nimiž si nejen v začátcích snadněji uhlídate svůj kalorický příjem.
Jelikož běžně obsahují pouze 9 kalorií na 100 gramů, tak je v podstatě do svého kalorického příjmu ani nemusíte počítat. Je to téměř jako kdybyste žádné kalorie nepřijali, akorát s tou výhodou, že se nasytíte jako s běžným kalorickým jídlem.
To však není všechno. Má to i důležitý psychologický efekt. Pokud byste cítili hlad, jen sotva byste v hubnutí pokračovali. Komu by se už jen chtělo týrat se.
Mimo toho, že mnohdy je pocit hladu pouze ve vaší hlavě, protože jsme zvyklí do žaludku neustále něco tisknout, při omezení kalorií dochází v mnoha případech ze začátku i k menším výkyvům hormonů, které ovlivňují pocit sytosti a hladu.
Ačkoli někoho to ovlivnit nemusí a po omezení kalorií hlad necítí, každý má jiný apetit, a někdo by pocítil hlad. Obzvláště se to může stát při omezení kalorií ve spojení s cvičením, protože pohyb spaluje kalorie navíc a tělo má pak nároky na živiny.
Tento pocit je však velmi subjektivní. V této velmi dobře navrhnuté studií vzali 48 mužů a žen s nadváhou a BMI v rozmezí 25 – 29,9 a rozdělili je do čtyř skupin:
- kontrolní skupina na zdravé stravě,
- skupina s 25% kalorický deficitem,
- skupina s 12,5% omezením kalorií + 12,5% zvýšeným výdejem energie přes cvičení,
- skupina s velmi nízkým příjmem kalorií okolo 890 / den, která když ztratila 15% váhy, zůstala na udržovacích kaloriích.
Tento experiment trval šest měsíců a během nich pravidelně měřili ukazatele apetitu jako hlad, pocit sytosti a touhu jíst.
No a co zjistili?
Ve všech třech skupinách s omezenými kaloriemi účastníci výrazně zhubli a kontrolní skupina si udržela přibližně stejnou váhu s drobnými odchylkami od strany 1% hmotnosti po přibrání 1,1% hmotnosti.
I přesto, že účastníci výrazně zhubli, všechny měřené ukazatele apetitu byly srovnatelné s kontrolní skupinou.
Co však je nejvíce zajímavé, všem třem skupinám s omezenými kaloriemi se zvýšil subjektivní pocit hladu.
Pokud i vy patříte k těm, který tento subjektivní pocit zažívají, konjakové těstoviny v tomto mohou být nápomocné.
Mnoho studií v uplynulých desetiletích zkoumalo vliv rozpustné vlákniny na oddálení hladu a s pozitivními výsledky. Shodli se na tom, že když byla vláknina součástí omezení kalorií, tak pro účastníky experimentů bylo jednodušší vydržet.
Konjakové těstoviny nejsou náhrada pestré stravy
Když se rozhodnete nízkokalorické těstoviny vyzkoušet, třeba mít na paměti jednu důležitou zásadu – nemůžete na nich stavět gro svého jídelníčku.
Jsou spíše doplňkem ke zdravé a vyvážené stravě.
Jelikož konjak neobsahuje kalorie, bílkoviny, sacharidy a tuky, které mimochodem stále potřebujete i během hubnutí, a neobsahuje ani dostatek vitamínů a minerálů, budete je muset tělu dopřát ze stravy.
To znamená, že konjakové těstoviny byste si měli občas dát například jako přílohu ke kuřecímu masu namísto klasických kalorických těstovin či rýže, které do diety nejsou zrovna nejvhodnější.