fitnessrevolution.cz
  • Nabírání svalů
  • Strava
  • Hubnutí
  • Cvičení
  • Doplňky výživy
  • Běhání
  • O nás
    • Kontakt

Má užívání melatoninu nějaké nežádoucí účinky a je návykový?

by Fitnessrevoluce 21. srpna 2021

Melatonin je hormon produkovaný savci. Hraje důležitou roli při regulaci spánku a cirkadiánních rytmů. Melatonin, označovaný jako “spánkový hormon”, se produkuje v mozkové šišince v reakci na snižující se intenzitu světla, a připravuje tak tělo na spánek.

V posledních letech se po celém světě rozšířily syntetické melatoninové doplňky prodávané za účelem léčby různých poruch spánku. Například jen v letech 2007 až 2012 se v USA zdvojnásobilo užívání melatoninu, který je nyní jedním z nejoblíbenějších doplňků stravy. Jeho popularita částečně pramení z jeho image přírodní alternativy k tradičním lékům na spaní, které jsou známé svými vedlejšími účinky.

Ačkoli jsou melatoninové doplňky považovány za “přírodní”, nemusí to nutně znamenat, že jsou neškodné. Melatonin, který je Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv zařazen do kategorie doplňků stravy, je v USA volně prodejný a nevyžaduje rozsáhlý výzkum, jakým musí projít léky na spaní na předpis a volně prodejné léky, takže si je může koupit každý. U nás je tento doplněk také volně dostupný bez lékařského předpisu.

Lidé, kteří mají potíže se spánkem, se někdy zoufale snaží udělat co nejvíce pro to, aby se lépe vyspali, ale ne vždy více znamená lépe. Je důležité si uvědomit bezpečnostní rizika spojená s užíváním příliš velkého množství melatoninu.

 

Obsah článku
1 Jaké množství melatoninu je bezpečné užívat?
2 Má melatonin nějaké vedlejší účinky?
3 Můžete se stát na melatoninu závislí?
4 Můžete se předávkovat melatoninem?
5 Příznaky užití příliš velkého množství melatoninu
6 Co máte dělat, pokud se u vás objeví nežádoucí účinky po užití příliš velkého množství melatoninu?
7 Jaké jsou dlouhodobé účinky užívání melatoninu?
8 Je melatonin bezpečný pro děti?
9 Další obavy

 

Jaké množství melatoninu je bezpečné užívat?

Melatonin lze zakoupit v jakémkoli množství bez lékařského předpisu. V současné době neexistuje ani oficiální shoda ohledně optimálního dávkování tohoto doplňku. Studie často používají dávky od 0,1 do 10 miligramů, ale za vhodné množství pro začátek se často považují 2 až 3 miligramy.

Mnoho komerčních melatoninových přípravků obsahuje tento doplněk v mnohem vyšších dávkách. Na základě výzkumu nejsou tyto vyšší dávky jednoduše nutné. Melatonin je hormon a nejlepší je užívat nejnižší dávky, které jsou ještě účinné.

Někteří vědci se domnívají, že účinnost melatoninu neovlivňuje ani tak jeho dávkování, jako spíše načasování jeho užívání.

Při určování vhodného množství melatoninu pro každou osobu může nastat řada problémů. Individuální reakce na tento doplněk se mohou značně lišit v důsledku faktorů, které nejsou zcela známy, ale obvykle zahrnují věk, pohlaví, specifické problémy se spánkem, jiné zdravotní potíže a načasování jeho užívání.

 

Má melatonin nějaké vedlejší účinky?

Několik studií se zabývalo bezpečností melatoninu, ale žádná nezjistila žádné závažné vedlejší účinky (5).

Někteří lékaři se nicméně obávají, že doplňky stravy s melatoninem mohou snížit přirozenou produkci melatoninu v těle, ale krátkodobé studie takové účinky neprokázaly (7, 8, 9).

V několika studiích byly hlášeny celkové nežádoucí účinky včetně závratí, bolesti hlavy, nevolnosti nebo agitovanosti. Ty se však vyskytovaly stejně často jak v léčené, tak v placebové skupině, a proto je nelze přičítat melatoninu (5, 6).

Doplňky stravy s melatoninem jsou obecně považovány za krátkodobě bezpečné, a to i při užívání velmi vysokých dávek. Je však zapotřebí dalšího výzkumu jeho dlouhodobé bezpečnosti, zejména u dětí (10).

Navzdory nedostatku údajů a variabilitě dávkovacích režimů je melatonin považován za bezpečný při běžném užívání a je obecně dobře snášen zdravými dospělými.

 

Můžete se stát na melatoninu závislí?

Zatím se nezdá, že by na rozdíl od jiných léků na spaní způsoboval závislost nebo abstinenční příznaky (6).

Také nezpůsobuje “kocovinu” ze spánku a nevytváří se na něj tolerance. Jinými slovy, časem na něm neostanete závislí, nebudete mít pocit, že potřebujete stále více a více. Díky těmto vlastnostem je nepravděpodobné, že by melatonin byl návykový. Je však třeba provést dlouhodobější výzkum melatoninu a účinků jeho dlouhodobého užívání.

To, že je něco “přírodní”, neznamená, že je to automaticky “bezpečné”. Ačkoli v době psaní tohoto článku neexistují žádné zprávy o tom, že by melatonin způsoboval závislost, při užívání léků nebo doplňků stravy je vždy dobré si uvědomit možné účinky užívané látky.

 

Můžete se předávkovat melatoninem?

Zatím neexistují žádné klinické důkazy o tom, že by krátkodobé užívání melatoninu mohlo u zdravých dospělých osob způsobit dlouhodobé problémy. Je však důležité poznamenat, že kvalitních studií zabývajících se tímto tématem není dostatek. Současné důkazy se skládají především z malých studií a hlášených případů.

V jedné studii byl 12 dospělým mužům podáván intravenózně melatonin v dávkách 10 miligramů, 100 miligramů nebo placebo. Mezi skupinami nebyly zjištěny žádné rozdíly v podávání látek a nevyskytly se žádné nežádoucí účinky. Ve druhé studii bylo pěti pacientům podáváno 1 000 miligramů perorálního melatoninu po dobu přibližně čtyř týdnů.  Přestože byly pozorovány změny hormonů hypofýzy, nebyly zaznamenány žádné toxické účinky.

V letech 2000 až 2001 byly ve třech případových studiích popsány případy osob, které byly přijaty na pohotovost kvůli pokusu o sebevraždu a které užily 60 až 150 miligramů melatoninu. Dvě z těchto osob užívaly společně s melatoninem farmaceutické léky a alkohol. Bylo hlášeno minimum vedlejších účinků a každá osoba byla po poskytnutí odpovídající péče propuštěna bez přetrvávajících problémů.

 

Příznaky užití příliš velkého množství melatoninu

Je důležité zdůraznit, že ačkoli melatoninové doplňky nejsou smrtelné, neznamená to, že se nemohou vyskytnout nežádoucí nebo rušivé vedlejší účinky. Při vyšších dávkách melatoninu byly hlášeny nežádoucí účinky.

Mezi možné příznaky užívání příliš velkého množství melatoninu patří:

  • Bolesti hlavy
  • Hypotenze (nízký krevní tlak)
  • Hypertenze (vysoký krevní tlak)
  • Ospalost
  • Návrat na
  • Zhoršení alopecie areata (autoimunitní onemocnění způsobující vypadávání vlasů).

 

Vzhledem k tomu, že melatonin může ovlivňovat kardiovaskulární, dermatologický a centrální nervový systém, mohou být lidé s jinými onemocněními vystaveni dalším rizikům. Důkazy naznačují, že dodatečná suplementace melatoninem může vyvolat depresi, zejména u lidí s predispozicí k tomuto onemocnění nebo u těch, kteří již depresí trpí. Výzkumy na toto téma jsou však rozporuplné, protože některé studie prokázaly, že melatonin může léčit depresi.

Lidé užívající léky na ředění krve, jako je warfarin a benzodiazepiny, by měli být opatrní, protože je možné, že melatonin s těmito léky interaguje. Opatrní by měli být také lidé s epilepsií, protože melatonin je spojován se zvýšeným výskytem záchvatů.

Výzkum naznačuje, že starší lidé, kteří mají nižší přirozenou hladinu melatoninu, mohou být citlivější na účinky doplňků melatoninu. Proto se doporučuje, aby se před užíváním melatoninu poradili se svým lékařem a začali s co nejnižší dávkou.

 

Co máte dělat, pokud se u vás objeví nežádoucí účinky po užití příliš velkého množství melatoninu?

Ve srovnání s jinými léky na spaní se melatonin rychle uvolňuje a jeho účinky jsou krátkodobé. Pokud se u vás po užití melatoninu objeví nežádoucí příznaky, můžete s největší pravděpodobností počkat, až tělo lék zpracuje. V případě pochybností je však vždy dobré vyhledat odbornou pomoc. Neváhejte se obrátit na svého lékaře nebo místní toxikologické informační středisko, aby vám poradili, jak zvládnout nežádoucí příznaky, nebo zjistili, zda potřebujete lékařskou péči.

 

Jaké jsou dlouhodobé účinky užívání melatoninu?

Dosud bylo provedeno jen málo výzkumů týkajících se užívání melatoninu po dobu delší než několik měsíců, takže o jeho dlouhodobých účincích toho moc nevíme. Neexistuje ani shoda v tom, co se považuje za dlouhodobé užívání melatoninu.

Většina obav z dlouhodobého užívání melatoninu se týká jeho možného vlivu na reprodukční hormony. Přestože přesný mechanismus účinku je stále nejasný, některé zprávy naznačují, že melatonin může negativně ovlivňovat reprodukční hormony.

 

Je melatonin bezpečný pro děti?

Téměř 25 % dětí má problémy se spánkem a rodiče se stále častěji obracejí na melatonin. Mezi lety 2007 a 2012 se užívání melatoninu u dětí zvýšilo sedmkrá a nyní je druhým nejpoužívanějším přírodním doplňkem v této věkové skupině. Je však třeba provést další výzkum bezpečnosti melatoninu pro děti.

Rodiče by měli být opatrní, pokud jde o rozporuplné údaje o užívání melatoninu u dětí. Zdá se, že děti mohou být obzvláště citlivé na možné účinky tohoto doplňku na reprodukční hormony. Melatonin je spojován s opožděnou pubertou, nepravidelnou menstruací a nadprodukcí hormonu prolaktinu. Je však důležité poznamenat, že výzkumy na toto téma jsou rozporuplné a odborníci se shodují, že toto téma není dostatečně prozkoumáno.

Rodiče by si také měli uvědomit, že melatonin může snižovat krevní tlak nebo hladinu glukózy v séru. Děti, které užívají jiné léky nebo mají onemocnění ovlivňující tyto systémy, by se měly před zahájením užívání melatoninu poradit se svým lékařem.

Melatonin by proto děti měly užívat pouze pod dohledem lékaře a také až poté, co jste vyzkoušeli jiná opatření. Většinu dětských poruch spánku lze totiž zvládnout pomocí změn chování, jako je správná spánková hygiena a kognitivní terapie. 

 

Další obavy

Někteří odborníci vyjádřili další obavy, většina z nich však dosud nebyla důkladně prozkoumána.

  • Interakce s prášky na spaní: jedna studie zjistila, že užívání prášku na spaní zolpidemu s melatoninem zhoršuje nežádoucí účinky zolpidemu na paměť a svalovou výkonnost (18).
  • Snížená tělesná teplota: Melatonin způsobuje mírný pokles tělesné teploty. Ačkoli to obecně není problém, pro lidi, kteří mají problémy s udržením tepla, to může být nepříjemné. (19).
  • Ředění krve: Melatonin může také snižovat srážlivost krve. Proto byste se měli poradit se svým lékařem, než začnete užívat vysoké dávky s warfarinem nebo jinými léky na ředění krve (20).
  • Mnoho odborníků nedoporučuje užívání melatoninu u dětí a dospívajících, dokud nebude potvrzena jeho bezpečnost v těchto věkových skupinách (5).
  • Vzhledem k tomu, že melatonin přechází do mateřského mléka, měly by si kojící matky uvědomit, že může u kojených dětí způsobovat nadměrnou denní ospalost (22).

 

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

  • Kolik je doporučený denní počet kroků, které byste měli ujít

  • Kolik kalorií (kcal) spálíte chůzí? Tabulka hodnot i kalkulačka

  • 10000 kroků denně: má smysl hnát se za tímto číslem?

  • 17 efektivních způsobů jak snížit chuť k jídlu a zahnat hlad

  • Kokosový olej na pleť a obličej. Pomáhá nebo ne?

  • Co je zázvor, jaké má účinky na váš organismus a kolik můžete denně přijmout?

Návody

© 2020 fitnessrevolution.cz


Zpět nahoru
fitnessrevolution.cz
  • Nabírání svalů
  • Strava
  • Hubnutí
  • Cvičení
  • Doplňky výživy
  • Běhání
  • O nás
    • Kontakt