Doplňky výživy z řas nejsou ještě zcela běžné, ale stále stále více lidí si je kupuje a další spousta prodejců se vás snaží přesvědčit o jejich zázračných účincích.
Aby to znělo více “cool”, tak se to ještě označí za super potravinu. Takto máte alespoň prvotní dojem, že peníze za to vám něco přinesou.
Jenže přinesou?
Zlepšená imunita, trávení, zdraví, metabolismus, hubnutí či dokonce elixír mládí a prevence před rakovinou. Vlastně, doplňte si jaký jen chcete pozitivní účinek a předpokládám, že někdo byl natolik odvážný, že to tvrdil bez ověření ve snaze vydělat.
Čemu z toho se dá věřit?
V tomto článku se dozvíte fakta o chlorelle, jaké má a nemá účinky a zda má smysl ji užívat.
Co je chlorella?
Chlorella je řasa, která se běžně užívá za účelem zlepšení celkového zdraví. Představuje jeden ze dvou nejoblíbenějších doplňků z řas, přičemž tím druhým je spirulina.
Chlorella je i ve srovnání s jinými druhy zeleniny vydatně nabitá mikroživinami. Nicméně, protože řasy neoplývají výraznou velikostí, výživná část chlorelly je omezena na její malou část. Právě to vedlo lidi k tomu, aby ji konzumovali.
Položme si ale jednu otázku. Proč konzumovat 50 gramů práškového doplňku, když můžeme doplnit 10 gramů něčeho za stejné nebo nižší finanční náklady?
Proč lidé užívají chlorellu?
Chlorellu lze označit za jakýsi prototyp zeleného doplňku. Lidé ji bez obav zařadí do svých životů, protože ji doprovází nálepka “zdravá”. Můžeme to klidně přirovnat k tomu, jak se říká dětem, aby jedli zeleninu, protože je zdravá. Vždyť právě proto ji některé z nich začnou skutečně jíst.
Vraťme se ale k tomu, proč lidé užívají chlorellu. Je to tedy jen proto, že je zelená? Automaticky to znamená, že je hned i zdravá?
No dobře, žerty stranou.
Většina argumentů, které hrají chlorelle do karet, se týkají jejího obsahu živin. I přes výše zmíněnému růstovému deficitu má chlorella tendenci obsahovat množství bílkovin a minerálů, jakými jsou například hořčík a chlorofyl. Jinými slovy, absolutně množství těchto živin nejsou sice příliš vysoké, ale ve skutečnosti je má chlorella na jeden gram své hmotnosti hodně.
I když je samotný vysoký obsah bílkovin a hořčíku v chlorelle vskutku zajímavý, lidé ji neužívají jen na výživu. Kromě toho je totiž oblíbenou pomůckou pro zvýšení imunity, detoxikaci těla, podporu jater, hubnutí a v neposlední řadě na zlepšení celkového zdraví.
Jaké má chlorella účinky?
Chlorella je sice často vnímána jako všelék, ale v případě jejího reálných pozitivních účinků na zdraví bychom se měli opírat především o podložené fakta a důkazy.
Chlorella a detoxikace
Tato oblíbená řasa je nejčastěji označována jako detoxikační prostředek. Proto se běžně vyskytuje v koktejlech a doplňcích stravy jako součást detoxikačních programů.
Jen tak mezi řádky, každý detoxikační program je jen marketingový trik, protože vaše tělo se díky játrům a ledvinám detoxikuje 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Navíc není potřeba ani detoxikace pro hubnutí nebo cokoli jiného.
Zdá se však, že chloreralla dokáže tyto přirozené tělesné funkce zefektivnit.
Obecně je známo, že chlorella na sebe váže minerály. Existuje mnoho zkumavkových studií a studií na zvířatech, které prokazují na její výhody, jako je snížení akumulace těžkých kovů nebo jejich zvýšené odstraňování z těla. Jedním z příkladů je radioaktivní stroncium.
Chlorella může úspěšně bojovat proti dioxinům také ve spojení s kojícími ženami. Kromě toho se zdá být vhodnou alternativou pro odstraňování toxinů a kovů z těla.
Pokud jde o studie prováděné na lidech, je třeba zmínit studie těžkých minerálů nebo polyaromatických uhlovodíků (PAU) a heterocyklických aminů (HCA). Jen pro upřesnění: PAU a HCA jsou skupiny sloučenin, o nichž je známo, že podporují vznik rakoviny, například v souvislosti s některými způsoby úpravy masa (uzení). Pokud jde o maso, pomalé vaření je považováno za jeden z nejlepších způsobů přípravy masa ze zdravotního hlediska. Naopak nejhorší způsob úpravy masa je pečení, smažení, fritování nebo uzení.
V souvislosti s účinky chlorelly lze zmínit také studii, která se zabývala zmírněním účinků polycyklických aromatických uhlovodíků, a také menší výzkum, který prokázal snížení metabolitů HCA v moči.
Nakonec tedy můžeme konstatovat, že studie provedené na zvířatech naznačují detoxikační schopnost chlorelly spojené s těžkými kovy a některými toxiny ze životního prostředí. Důkazy z výzkumu prováděného na lidech, i když v omezené míře, rovněž naznačují schopnost odstraňovat z těla karcinogeny na bázi masa.
Možná vás teď zajímá, jak to všechno chlorella dělá. Na první pohled to může vypadat docela jednoduše – chlorofyl na sebe váže látky a odstraňuje je z těla. Vysvětlíme si to na jednoduchém příkladu.
Znáte výraz enterohepatální cirkulace? Jedná se o proces v těle, při kterém mastné kyseliny, žlučové kyseliny a látky rozpustné v tucích přeskakují ze střev do jater, tam se trochu ochladí a vrátí se zpět do střev. V tomto oběhu se zachycuje mnoho toxinů rozpustných v tucích.
Laicky řečeno si představte, že zatímco játra jsou jakýmsi pomyslným centrem, střeva jsou ulicí. Chlorofyl tak může fungovat jako taxík, který se váže na látky rozpustné v tucích a odvádí je tlustým střevem z těla ven. Dokonce existují určité důkazy o souvislosti mezi chlorellou a HCA díky obsahu chlorofylu.
Podle materiálů dostupných na internetu je chlorella praktickým zdrojem chlorofylu, ale zdaleka ne jediným. Můžeme zmínit jakoukoli zelenou rostlinu. Například zelené mořské řasy, zelený čaj nebo tzv. zelená zelenina. Chlorella je proto vhodným a poměrně bohatým zdrojem chlorofylu, který může úspěšně pomáhat při odstraňování toxinů z těla.
Co chlorella obsahuje
Přestože přesný obsah živin závisí na podmínkách pěstování nebo použitém druhu a zpracování konkrétních druhů doplňků, je zřejmé, že obsahuje několik prospěšných živin.
Bílkoviny: Chlorella se skládá z 50 až 60% z bílkovin. Chlorella obsahuje všech 9 esenciálních aminokyselin, takže je kompletním zdrojem bílkovin.
Vitamin B12: Některé druhy chlorelly mohou obsahovat také vitamin B12. Pokud však jde o toto tvrzení, pečlivě zkontrolujte, zda je na obalu výrobku uveden B12 v nutričních údajích. Ne všechny výrobky a doplňky stravy ji obsahují.
Železo a vitamin C: Chlorella může být také dobrým zdrojem železa. V závislosti na konkrétním typu doplňku může poskytnout 6 až 40 % doporučené denní dávky. Kromě toho je také vynikajícím zdrojem vitaminu C, který napomáhá vstřebávání železa.
Obsahuje antioxidanty: řasy obecně obsahují velké množství antioxidantů a chlorella není výjimkou.
Další vitaminy a minerály: Chlorella obsahuje také malé množství několika živin, jako je hořčík, zinek, měď, draslík, vápník, kyselina listová a další vitamíny skupiny B.
Omega-3 mastné kyseliny: Stejně jako ostatní řasy obsahuje chlorella omega-3 mastné kyseliny. Pouhé 3 gramy chlorelly mohou dodat přibližně 100 mg omega-3 mastných kyselin.
Chlorella a podpora imunity
Ačkoli mnohá tvrzení o účincích chlorelly nejsou podložena relevantními důkazy, několik studií prokázalo její účinky souvisejí s podporou imunitního systému.
Konkrétně se jedná o imunoglobulin A (IgA), který lze také označit za mediátor imunitního systému. Jeho hladinu lze měřit ve slinách a předpokládá se, že odráží schopnost organismu bojovat s infekcemi. Obecně platí, že větší množství IgA je předzvěstí správné funkce imunitního systému.
Když se podíváme na výsledky těchto studií s chlorellou na lidech, zjistíme, že u jinak zdravých jedinců došlo ke zvýšení IgA, u kojících žen se objevilo více IgA v mateřském mléce a očekávaný pokles IgA u sportovců, kteří provádějí stresové cvičení, jako je například kendó, byl při podávání chlorelly nižší.
Pokud pro vás IgA není přesvědčivým ukazatelem, zaslouží si vaši pozornost studie, která prokázala zvýšenou hladinu tzv. “přirozených zabíječských buněk” a tedy logicky lepší imunitu.
Nelze však ignorovat jednu západní studii o chlorelle, která dospěla k závěru, že má výrazně menší imunostimulační účinky. Výše uvedený výzkum se však týkal pouze starších lidí.
Co z toho celkově máme? Jsou výše uvedené poznatky přínosné pro zlepšení zdraví nebo imunitního systému? Vypadá to, že ano. Jsou to snad převratné výsledky? Pravděpodobně ne. Koneckonců všechny studie se zabývaly “biomarkery” jako ukazateli pozitivních účinků. Žádná z nich však nezkoumala dlouhodobý výskyt onemocnění.
Nakonec se zdá, že chlorella slibuje zlepšení imunity, ale nepředpokládá se, že by měla nějaký převratný potenciál. To žádné jídlo nedokáže.
Chlorella a hubnutí
Můžeme se také setkat s domněnkami, že chlorella pomáhá při hubnutí. Vážně, obchodníci to říkají téměř o všem, co slibuje výdělek. Dokonce i o gumových medvídcích se to říká…
Za zmínku stojí studie, která měřila procento tělesného tuku. No a podle ní se zdá, že s chlorellou je spojeno mírné snížení tělesného tuku.
Cílem tohoto výzkumu bylo porovnat dvě skupiny a zjistit, jak chlorella ovlivňuje rizikovou mládež ve srovnání s mládeží s nízkým rizikem. To znamená, že nezkoumala, jak fungují doplňky stravy na bázi chlorelly ve srovnání s placebo efektem. Pokud bychom tedy uvažovali o tom, zda chlorella skutečně může pomoci při hubnutí, nemohli bychom výsledky této studie považovat za relevantní důkaz.
Tato studie spojující chlorellu s hubnutím tedy není výzkumem, který by se zabýval jejím vztahem přímo souvisejícím s procesem odbourávání tělesného tuku. Přestože poskytuje dobré důkazy o genomických reakcích na chlorellu na základě rizikových faktorů, neodpovídá na otázku, zda chlorella skutečně podporuje hubnutí.
Máme také studii na potkanech, která se zabývala vlivem chlorelly na metabolismus lipidů. Jako nějaký efekt chlorella měla na lepší metabolismus lipidů a potenciálně může chlorella zabránit dyslipidemii. Zní to skvěle? Ano. Má to význam pro hubnutí?
V žádném případě.
Krysa není stejná jako člověk, i když je možné, že to bude fungovat i na člověka. A lepší metabolismus tuků se nerovná lepšímu/jednoduššímu/rychlejšímu hubnutí. Metabolismus tuků ve skutečnosti nemá s hubnutím nic společného. Metabolismus tuků se týká pouze přeměny tuků na jiné formy látek využitelných pro tělo.
Pak je tu ještě jedna slibná studie, který byla citována na nejmenovaném e-shopu (prodávající řasy – tolik k objektivitě) jako důkaz podpory hubnutí. Jejím závěrem bylo, že na konci účastníci výrazně snížili procento tělesného tuku. Takže hurá, dejme si chlorellu a kila půjdou dolů sama. Ledaže by ne.
Tato studie vůbec nekontrolovala příjem kalorií a energie, ani nesrovnávala účastníky s placebem, takže to mohla být jen náhoda, že lidé během experimentu jedli méně, což způsobilo úbytek hmotnosti. Tato studie zdaleka není přesvědčivým a spolehlivým argumentem, že chlorella pomáhá při hubnutí.
Pokud jde o hubnutí, nedokazuje to prakticky nic.
Chlorella a deprese
Ačkoli antidepresivní účinky nepatří mezi nejvyhledávanější účinky chlorelly, i ty stojí za pozornost. Proč? Souvisí to se studií, kteráprokázala výše uvedené výhody.
V tomto výzkumu bylo 1800 mg chlorelly denně ve srovnání s placebem schopno zmírnit příznaky velké depresivní poruchy. Výsledky této studie jsou sice pozoruhodné a zajímavé, ale je třeba poznamenat, že nebyl zjištěn žádný skutečný princip působení, ani co, jak a proč. Deprese je ve skutečnosti stavem zvýšeného oxidačního stresu, který lze normalizovat antioxidační léčbou.
Teoreticky můžeme říci, že chlorella má určité pozitivní účinky na snížení deprese, ale nezdá se, že by to byl jedinečný princip. Je totiž možné, že podobné principy by mohly platit pro všechny antioxidanty. Musíme však počkat na další relevantní studie a důkazy, které tyto účinky a předpoklady potvrdí.
Jaké by mělo být dávkování chlorelly?
V současné době je velmi brzy na závěry studií týkajících se chlorelly, které byly provedeny na lidech. Z tohoto důvodu není doporučené dávkování chlorelly v současné době zcela známé. Na druhou stranu se v některých případech setkalo s úspěchem již zmíněných 1 800 mg chlorelly denně.
Určité účinky vykazuje také dávka chlorelly, která poskytuje nejméně 35 mg chlorofylu denně.
Doporučené dávkování chlorelly se zdá být podobné jako u mnoha druhů bylinných doplňků, které obvykle uvádějí nejvhodnější dávku v rozmezí 1 až 3 gramy denně.
Jaké výsledky lze očekávat od užívání chlorelly?
Není zcela jisté, zda můžete po užívání chlorelly skutečně očekávat zaručené výhody, alespoň v krátkodobém horizontu. I když se říká, že je zdravá, neměla by mít výrazně znatelné a okamžité účinky.
Zelenina je také zdravá a nečekáte od ní zázraky.
Na druhou stranu se po její užívání můžete z dlouhodobého hlediska cítit lépe než po zdravé stravě. Kromě lepší nálady si pravděpodobně všimnete i lepšího fungování trávicího systému. Otázkou však je, zda se nejedná pouze o účinky, kterých lze dosáhnout i jinými způsoby.
Chlorella je zkrátka vhodnou součástí zdravé a vyvážené stravy. Rozhodně to však není zázrak, který z vás udělá superčlověka a vyléčí vás ze všech problémů.
Má chlorella nějaké vedlejší účinky?
Na základě výsledků v současnosti dostupných výzkumů prováděných na lidech se zdá, že chlorella nemá žádné vedlejší účinky. Rizikem jsou gastrointestinální nežádoucí účinky, jako je nevolnost, křeče a průjem, ale podobné typy účinků nejsou ve výzkumu příliš zdůrazňovány.
Řasy lidé obvykle odmítají konzumovat kvůli hrozbě toxinů, které mohou negativně ovlivnit játra a mozek. Dva druhy chlorelly (vulgaris a pyrenoidosa), které byly schváleny jako bezpečné potraviny, se však spolu se spirulinou zdají být skutečně neškodné.
Jaká je nejlepší forma chlorelly?
Pokud jde o formu, nejlepší je pravděpodobně taková forma, která otevřeně uvádí své složky na etiketě. Co tím myslíme? V případě makroživin by to byly bílkoviny, v případě mikroživin pravděpodobně minerály a v případě fytonutrientů chlorofyl.
Odhady skutečného obsahu chlorelly se v různých zdrojích natolik liší, že je velmi obtížné doporučit přesné množství kvalitní chlorelly a určit “oblíbený” produkt. Proto si kupte výrobek, který otevřeně uvádí veškerý obsah živin a nehraje si na schovávanou.
Je více než pravděpodobné, že si vyberete produkt obsahující chlorellu vulgaris. Ve skutečnosti je to ten, který se používá ve většině zmíněných studií. Podobně úspěšný je i výzkum Chlorella pyrenoidosa.
Aby se situace ještě více zkomplikovala, může do hry vstoupit i “porušená buněčná stěna”.
Ptáte se, co jsou to za odborná slova?
Jde o to, že savčí buňky mají plazmatickou membránu, která je tekutá a poddajná, zatímco rostlinné buňky mají pevnější membránu a vnější buněčnou stěnu.
Rozpad buněčné stěny je většinou studován v souvislosti s přeměnou řas na biopalivo a na podobném principu byla studována i chlorella.
Často se říká, že pro využití výhod chlorelly je třeba použít verzi, ve které byla její vnější buněčná stěna rozbita. To může být pravda, ale v této oblasti bylo provedeno překvapivě málo moderních výzkumů. Většina studií nicméně používala varianty s prasklou stěnou, takže tato forma určitě funguje. Jiný výzkum však ukázal, že to nemusí být nutné.
Za zmínku stojí také dlouholetý názor, že bílkoviny chlorelly jsou téměř nestravitelné, pokud nejsou nejprve hydrolyzovány. Na druhou stranu bylo zjištěno, že pankreatin (pankreatické enzymy) je schopen trávit chlorellu ex vivo – to znamená, že se jednalo o experiment, který nebyl prováděn přímo v živém organismu.
Slovo na závěr
Bylo by pošetilé tvrdit, že chlorella není zdravá a je zbytečná.
Myslím si však, že je prospěšnější jako součást běžné stravy, a ne jako doplněk stravy, od kterého byste očekávali světoborné účinky. Nezdá se, že by existovaly nějaké převratné důkazy o její superschopnostech.
Pokud máte chlorellu v rostlinných práškových doplňcích, neuděláte chybu, protože je vhodným zdrojem vitamínů a minerálů.
Pokud však chcete doplnit živiny něčím účinnějším, vyzkoušejte řasu spirulinu.